Svadobné obrady a hostiny bez rúšok

3402

Pandémia koronavírusu tento rok zmenila plány mnohým snúbencom, ktorí sa rozhodli spečatiť svoj vzťah sobášom. Zákaz stretávania sa väčšieho počtu ľudí a množstvo ďalších preventívnych opatrení skomplikovalo aj uzatváranie manželských zväzkov.

Pozitívne je, že vďaka uvoľňovaniu opatrení zavedených proti šíreniu ochorenia COVID-19 sa svadobných obradov môžu zúčastniť už aj svadobní hostia. Od štvrtka 28. mája nie sú pre nevestu a ženícha povinné ani ochranné rúška. Svadobný obrad a hostinu si tak môžu užiť bez prekrytia tváre.

Dezinfekcia rúk, rúška pre hostí či dodržiavanie dvojmetrových bezpečnostných odstupov sú však naďalej v platnosti. V marci a apríli mali snúbenci podmienky podstatne zložitejšie. Vzhľadom na hygienické odporúčania súvisiace so zabezpečením minimálneho počtu ľudí, sa civilného svadobného obradu v Pezinku mohlo zúčastniť len 6 ľudí (snúbenci, dvaja svedkovia, sobášiaci a matrikárka). Mnohí sa preto rozhodli svadbu zrušiť či preložiť na jeseň alebo budúci rok.

Niekoľko párov však nezastavil ani koronavírus. Občianske obrady sa v Pezinku konali aj počas najprísnejších opatrení. Podmienky, za akých sa civilné svadobné obrady konajú od prepuknutia pandémie koronavírusu, si s ohľadom na platné preventívne opatrenia určujú jednotlivé matričné úrady.

Ku každému sobášu pristupujeme individuálne. Vždy sa snažíme vyjsť v ústrety a dohodnúť sa so snúbencami tak, aby boli spokojní oni aj my, ubezpečujú na internetovej stránke Pezinka pracovníčky matriky Mestského úradu Pezinok.

Zdroj: Pezinok