Svetový deň divadla (27. marec)

1163
Helen Mirren

Na podnet Medzinárodného divadelného inštitútu si 27. marec pripomíname ako Svetový deň divadla, a to už od roku 1961. Pri tejto príležitosti je každoročne zverejnené Medzinárodné posolstvo, ktorého autorom je vždy známa divadelná osobnosť, tento rok je to Helen Mirren, britská divadelná, filmová a televízna herečka.

„Bolo to veľmi ťažké obdobie pre živé performatívne umenia, mnohí umelci, technici, umeleckí remeselníci a ženy bojovali o prežitie v profesii, ktorá je sama o sebe plná neistoty. Možno však práve tá vždy prítomná neistota im umožnila prežiť pandémiu s duchaplnosťou a odvahou. Za nových okolností sa ich predstavivosť pretavila do vynaliezavých, zábavných a dojímavých spôsobov komunikácie, samozrejme, do veľkej miery vďaka internetu. Ľudia si navzájom rozprávali príbehy, odkedy sú na tejto planéte. Krásna kultúra divadla bude žiť tak dlho, ako dlho tu zostaneme my. Kreatívne podnety spisovateľov, dizajnérov, tanečníkov, spevákov, hercov, hudobníkov, režisérov nebudú nikdy potlačené a vo veľmi blízkej budúcnosti budú znova prekvitať s novou energiou a novým porozumením sveta, ktorý všetci zdieľame. Už sa neviem dočkať!“

Helen Mirren je jednou z najznámejších a najuznávanejších herečiek s medzinárodnou kariérou v divadle, vo filme a v televízii. Za svoje silné výkony v rozmanitých úlohách získala mnoho ocenení, vrátane Ceny Akadémie (Oscar) v roku 2007 za účinkovanie vo filme The Queen (Kráľovná).

Zdroj: Divadelný ústav Bratislava, preklad: Lenka Čepková

Bratislavská župa podporuje kultúru

Bratislavský samosprávny kraj má vo svojej originálnej kompetencii správu niektorých kultúrnych zariadení. V regióne nájdete štyri výnimočné bratislavské divadlá: Divadlo Aréna, Divadlo Astorka Korzo´90, Bratislavské bábkové divadlo a Divadlo Ludus situované na území mesta Bratislava a tri regionálne centrá: Malokarpatská knižnica a Malokarpatské múzeum v Pezinku a samozrejme aj Malokarpatské osvetové stredisko v Modre.

Župa tiež podporuje desiatky projektov z oblasti kultúry prostredníctvom Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy (BRDS). A to všetko aj počas pandémie koronavírusu.