Tajomný hrad a jaskyňa plná netopierov. Spoznajte Plavecké Podhradie

6120
Jaskyňa nie je bežne otvorená pre verejnosť, ale Jaskyniari z Plaveckého Podhradia organizujú prehliadky a dni otvorených dverí. Veríme, že po pandémii sa opäť obnovia, jaskyňa je totiž skutočne nádherná.

Obec Plavecké Podhradie leží v tieni stredovekého hradu, má však aj veľa ďalších historických klenotov a jaskyňu, kde vďaka ochotným miestnym jaskyniarom zažijete skutočné dobrodružstvo.

Plavecké Podhradie leží v okrese Malacky a prvá zmienka pochádza z roku 1274. Najznámejším miestom je Plavecký hrad z 13. storočia. Zo stredovekého hradu zostali len ruiny, ale ich veľkoleposť a atmosféra vás očarí aj dnes.

Napriek tomu, že z hradu zostali len ruiny, zachoval si svoju majestátnosť.
 

Okrem hradu zdobí Plavecké Podhradie aj renesančný kaštieľ Pálffyovcov zo 17. storočia. Postavil ho Mikuláš Pálffy a pôvodne bol barokový, neskoršie úpravy sú však v renesančnom slohu a výrazným prvkom sú štyri veže, ale aj veľkolepý vstupný portál a schodisko, obklopuje ho príjemný park.

Kaštieľ v Plaveckom Podhradí slúžil po hrade ako druhé sídlo šľachtického rodu Pálffyovcov.
Kaštieľ v Plaveckom Podhradí slúžil po hrade ako druhé sídlo šľachtického rodu Pálffyovcov.

Okrem hradu a kaštieľa nájdete v Plaveckom Podhradí aj ruiny stredovekého kláštora, keltské hradisko Pohanská či rímskokatolícky kostol svätej Barbory z roku 1797. V tejto krásnej oblasti sa tiež nachádza Náučný chodník Plavecký kras, ktorý vás prevedie najkrajšími malokarpatskými turistickými trasami.

Kostol sv. Barbory
Keltské hradisko na vrchu Pohanská je významným archeologickým náleziskom.

Plavecký hrad mal veľa významných majiteľov

Hrad je pôsobivou dominantou Malých Karpát a aj keď je len zrúcaninou, nie je to len kopa kamenia a zachoval si svoju majestátnosť. Stojí na vápencovom brale a z výšky 400 m n. m. panuje okolitým borovicovým lesom. Mal mnohých slávnych majiteľov a patril napríklad Ctiborovi zo Ctiboríc, grófom zo Svätého Jura a Pezinka, Fuggerovcom, Balašovcom, Matúšovi Čákovi Trenčianskemu a Pálffyovcom. Práve Pálffyovci dali v obci postaviť renesančný kaštieľ a na miestnom cintoríne sú pochovaní traja členovia malackej vetvy tohto slávneho šľachtického rodu. Nájdete tu aj kryptu vybudovanú pre grófa Mikuláša Pálffyho.

Malokarpatské lesy sú posiate rôznymi historickými stavbami a Plavecký hrad patrí medzi tie najzaujímavejšie. Ruiny sú voľne prístupné a hrad si napriek zubu času zachoval dôstojnosť.

Plaveckú jaskyňu verejnosti sprístupnili Pálffyovci

Jaskyňa bola ževraj objavená náhodne mladým pastierom. Začiatkom 19. storočia ju Pálffyovci mierne upravili a ako prvú jaskyňu na Slovensku sprístupnili verejnosti. Dnes je jaskyňa otvorená len príležitostne, ale nazrieť dnu sa vám určite podarí, ak budete trpezliví. Starajú sa o ňu Jaskyniari Plavecké Podhradie, ktorí pred príchodom pandémie organizovali prehliadky alebo rôzne akcie ako Dni otvorených dverí. Jaskyňa má nádhernú krasovú výzdobu a v zime v nej stretnete hibernujúce netopiere, čo je skutočným zážitkom.