Takýto bol Víkend zatvorených hraníc. Preniesli sme vás do obdobia Železnej opony

1728
Víkend zatvorených hraníc 2023

V piatok 10. novembra v Malackách a v sobotu 11. novembra na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi sme si opäť pripomenuli dôležitý moment našich moderných dejín. Po ôsmy raz sa symbolicky uzatvorili hranice medzi Slovenskom a Rakúskom.

Tradičné podujatie Víkend zatvorených hraníc prinieslo tento rok strhujúce príbehy ľudí túžiacich po slobode a priblížilo ako prežívali časy za železnou oponou deti a mladí ľudia. Organizátor podujatia, Bratislavský samosprávny kraj (BSK), spoločne s verejnosťou ocenil hodnotu slobody a vzdal úctu tým, ktorých túžba po nej stála to najcennejšie – ľudský život. 

„Je dôležité nezabúdať na históriu a dôležité medzníky, ktoré sa odohrali. Rovnako je našou povinnosťou si dobu neslobody pripomínať a ukazovať aj tým, ktorí ju nezažili, ako napr. vyzerala taká triviálnosť – prechod cez hranice. Život si treba vážiť, aj slobodu a nebrať ju ako samozrejmosť. Máme obrovské šťastie, že môžeme žiť slobodne, cestovať a vyjadrovať sa. Vážme si, čo máme a myslime na to, čo museli obetovať iní,“ povedal predseda BSK Juraj Droba. 

V piatok 10. novembra 2023 sa uskutočnilo v Kultúrnom dome Kino Malacky divadelné predstavenie pre stredné školy a verejnosť s názvom Krídlo, ktoré vyrozprávalo skutočný príbeh Josefa Hlavatého a jeho trojročného syna Davida. Obom sa neďaleko Malaciek podarilo utiecť cez železnú oponu podomácky vyrobeným rogalom. Po predstavení sa uskutočnila diskusia s historikom ÚPN Petrom Miklem a účinkujúcimi.

Sobota 11. novembra sa už tradične odohrávala pod Cyklomostom slobody v Devínskej Novej Vsi. Návštevníci sa k cyklomostu mohli prepraviť zážitkovým autobusom Železná opona. Cestou sa stali svedkami príbehu o tom, ako sa deti a mladí ľudia pred rokom 1989 nevedomky stávali súčasťou represívneho režimu na hraniciach.

Návštevníci si mohli vyskúšať aj branné cvičenie a zistiť, čo všetko musel ovládať „uvedomelý“ občan ČSSR. Na „cestičke pohraničníkov“ v Devínskej Novej Vsi historik Peter Mikle priblížil príbehy útekov cez železnú oponu. Pripravili sme aj novú geokešingovú hru Iron Curtain, kde sa hráči virtuálne ocitli v totalitnom režime, ktorý neskončil. Špeciálne pre deti bol pripravený zážitkový program o opone, ktorá nepatrila do divadla.

Program na pódiu patril nezabudnuteľným skladbám Nežnej revolúcie v podaní Andrey Bučko a Dominiky Kavaschovej. Ako zasiahla železná opona do životov detí a mladých ľudí porozprával historik Peter Mikle. Herci Divadla ASTORKA Korzo´90 predniesli autentické príbehy ľudí, ktorí túžili po slobode. Program spestril aj jedinečný príbeh lásky slovenskej colníčky a rakúskeho colníka, ktorých spojila Nežná revolúcia v roku 1989.

Záver sobotného podujatia patril pietnej spomienke a kladeniu sviečok k Pamätníku obetí železnej opony.

Víkend zatvorených hraníc organizoval Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Ústavom pamäti národa, Krajskou organizáciou cestovného ruchu, OZ v Lepších časoch a Mestskou časťou Bratislava – Devínska Nová Ves. Podujatie bolo súčasťou Festivalu slobody.

Pozrite si fotoalbumy:

Malacky (10. 11. 2023)
Devínska Nová Ves (11. 11. 2023)