Na Slovensku sa otestujú všetci zamestnanci a klienti domovov sociálnych služieb

2276
Výbor NR SR pre sociálne veci

„Seniori sú skupinou ľudí, ktorú koronavírus ohrozuje vo zvýšenej miere. Preto musíme domovom sociálnych služieb venovať veľkú pozornosť. V tejto chvíli navrhujeme čo najskôr začať celoplošné testovanie klientov po celom Slovensku. Bratislavský samosprávny kraj takéto testy už začal realizovať tento týždeň vo vlastnej réžii, je však potrebné, aby nám v tomto pomohol aj štát,“ uviedol to dnes na rokovaní Výboru NR SR pre sociálne veci Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja. Rokovania sa zúčastnili aj minister zdravotníctva Marek Krajčí a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Členovia parlamentného výboru dnes dostali podrobné informácie o opatreniach, ktoré realizovala štátna správa i samospráva proti šíreniu koronavírusu.

Jedným z konkrétnych výstupov, ktoré vzišli z rokovania dnešného výboru je, že na Slovensku sa otestujú všetci zamestnanci a klienti domovov sociálnych služieb. Minister práce Milan Krajniak priblížil, že rezort urobil zoznam prijatých opatrení, zariadení aj zoznam, o aký počet klientov ide. Klienti zariadení by sa mali testovať rýchlotestami na nový koronavírus. Celkovo by malo byť otestovaných 42.149 klientov v pobytovej forme DSS. Otestovať by sa malo aj 36.680 zamestnancov mimo denných stacionárov, ale mali by byť testovaní aj títo pracovníci, ktorých je 790.

Po rokovaní s rezortom zdravotníctva sa budú testovať všetci klienti a zamestnanci zariadení sociálnych služieb, aby sme vedeli, či sa niekde nachádza ohnisko. Toto považujem za veľmi dobrý krok,“ zhodnotil Krajniak s tým, že následne bude vedieť vláda operatívne reagovať. Podľa Krajniaka rezort už 27. marca dal požiadavku na štátne hmotné rezervy, aby každé zariadenie malo ochranné pomôcky. Okrem toho sa zariadeniam prideľujú dotácie, aby si ochranné pomôcky mohli zabezpečiť , ak majú dodávateľov, ktorí im ich vedia doručiť skôr.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí, doplnil, že sa zavádza metodické usmernenie aj protiepidemické opatrenia pre jednotlivé domovy sociálnych služieb. Predseda BSK Juraj Droba na výbore otvoril aj požiadavku, aby hlavný hygienik vydal usmernenie k vychádzkam klientov domovov sociálnych služieb.

Výbor má v rokovaní pokračovať budúci týždeň.