Tip na cyklovýlet: z Rače cez Svätý Jur na Biely kríž

14229

Aj tento víkend sme pre vás pripravili podrobný opis zaujímavej cyklotrasy. Počas asi 3-hodinového výletu uvidíte račianske vinohrady, kone a ohrady so zvieratkami, svätojurské poklady aj krásne lesy pozdĺž Peknej cesty.  

Dĺžka trasy je cca 29 km, prevýšenie 700 m a doba výletu asi 3 hodiny aj so zastávkou na Bielom kríži. Povrch tvorí 90% asfalt a zvyšok poľná cesta, vhodné sú trekové či horské bicykle a náročnosť je stredná.

Rača – Svätý Jur – Biely kríž – Pekná cesta – Rača:

  • Z centra bratislavskej Rače od kruhového objazdu sa vyberieme miestnou komunikáciou smerom na Svätý Jur. V tomto úseku je trasa značená červeným cykloznačením ( cyklotrasa č. 048 – Vinohradnícka cyklotrasa). Prejdeme okolo konečnej električiek a po asfaltovej ceste ďalej pokračujeme severovýchodným smerom popod Malé Karpaty, zľava obídeme cez malý kopec križovatku diaľnice D4, a neskôr sa dostaneme  k Pustému kostolíku s miestnou kalváriou a cykloodpočívadlom.
  • Od cykloodpočívadla sledujeme pozorne cykloznačenie, ktoré nás trošku zložitejšie prevedie popod hlavnú cestu, o kúsok ďalej popod železnicu,  takto sa dostaneme až k Šúrskemu kanálu. Tu sa napojíme na modré cykloznačenie ( cyklotrasa č. 2002), ktoré budeme sledovať cez celé mestečko Svätý Jur, a potom aj v lese až po križovatku ciest pod Veľkým Javorníkom.
  • Určite sa oplatí zastaviť vo Svätom Jure, kde je možnosť vidieť viacero zaujímavých stavieb, počnúc mestskou radnicou, slnečnými hodinami na piaristickom kláštore, kúsok vyššie i Pálfiovský kaštieľ či pekný kostol v miestnej časti Neštich. Neďaleko v lese je aj známa zrúcanina hrady Biely Kameň.
  • Z mestečka Svätý Jur začneme stúpať po asfaltovej komunikáciu na hrebeň Malých Karpát, toto stúpanie nie je veľmi strmé, ale je pomerne dosť dlhé ( cca 6,5 km).  Pred križovatkou pod Veľkým Javorníkom je napravo od cesty pekná pikniková lúka s prístreškom, ohniskom a pitnou studničkou. Na tejto križovatke opustíme modro značenú cyklotrasu a pokračujeme neznačenou asfaltkou vľavo do mierneho kopca a cca po 2,7 km prídeme  na obľúbené výletné  miesto Bratislavčanov – na Biely kríž.
  • Biely kríž sa nachádza vo výške 500 m.n.m., je to križovatka turistických a cykloturistických trás. Je tu zrekonštruovaná horáreň, kde sa dá aj ubytovať, sú tu dva bufety s občerstvením, cykloodpočívadlo, lúka.
  • Z Bieleho kríža pokračujeme ďalej pravou asfaltovou cestou, ktorá je značená červeným cykloznačením (  cyklotrasa č. 047 – Štefánikova cyklotrasa). Po nej sa spustíme dolu kopcom, neskôr minieme Dolný červený kríž ( s pekným veľkým dreveným prístreškom, ohniskami a neďalekou Zbojníckou studničkou), a cesta nás privedie na križovatku trás – Pekná cesta – Spariská. Tu, pri cyklosmerovníkoch a mape odbočíme doľava, a asfaltová cesta nás privedie po 1 km k horárni na Peknej ceste ( bufet, detské preliezky, prístrešky, ohniská… )
  • Od horárne sa spustíme prudším zjazdom po ceste až prídeme na okraj Rače. Tu pri ďalšom cyklosmerovníku zabočíme doľava a cez vinohrady po poľnej ceste sa dostaneme do starej Rače. Miestna komunikácia nás prevedie cez túto časť a popri oboch kostoloch sa dostaneme späť na námestie A. Hlinku, kde sme aj výlet začali.
Rača, Námestie A. Hlinku
Vinohrady
Vinohradnícka cyklotrasa pri diaľnici
Pustý kostolík, Svätý Jur
Cykloodpočívadlo so slnečnými hodinami
Kalvária pri Pustom kostolíku
Kalvária, celkový pohľad
Svätý Jur, slnečné hodiny
Svätý Jur, Morový stĺp a studňa
Svätý Jur, Radnica
Svätý Jur, Vínocentrum
Svätý Jur, Pálffyovský kaštieľ
Svätý Jur, kostol Neštich
Cesta na Biely kríž
Tri bresty, križovatka cyklotrás
Pikniková lúka
Studnička
Výhľad pred Bielym krížom
Biely kríž, horáreň
Biely kríž, bufet u Kocmundu
Biely kríž
Biely kríž, chata Klinec
Lúka pri podkove
Dolný Červený kríž
Dolný Červený kríž, prístrešok
Vypálenisko, altánok
Rázcestie pri Spariskách
Horáreň Pekná cesta, bufet
Horáreň Pekná cesta, preliezky
Bufet Šínweg
Rača, evanjelický kostol
Rača, katolícky kostol