Úvod Ukrajina Som z Ukrajiny

Som z Ukrajiny

Som z Ukrajiny

Môže moja rodina prísť na Slovensko aj bez platných cestovných dokladov (cestovného pasu)?
Áno, takéto osoby musia na území Slovenskej republiky požiadať o dočasné útočisko, prípadne o azyl. V prípade, že cestujú s maloletými deťmi, odporúča sa mať pri sebe rodný list dieťaťa.

Kde je možnosť požiadať o dočasné útočisko?
Ak ide o cudzinca, ktorý žiada pri vstupe na územie SR – na príslušnom policajnom útvare v mieste hraničného priechodu. Ak ide o cudzinca, ktorý žiada po vstupe na územie SR – na policajnom útvare PPZ podľa miesta, kde sa zdržiava.

Kde je možnosť požiadať o azyl?
Ak ide o cudzinca, ktorý žiada o udelenie azylu alebo poskytnutie doplnkovej ochrany pri vstupe na územie SR – na policajnom útvare v mieste hraničného prechodu. Ak ide o cudzinca, ktorý žiada o udelenie azylu alebo poskytnutie doplnkovej ochrany po vstupe na územie SR – na policajnom útvare zriadenom pri azylovom zariadení v Humennom. Pozn.: Za cudzinca, ktorý nenadobudol plnoletosť, vyhlásenie podáva jeho zákonný zástupca alebo súdom ustanovený opatrovník.

Ak tu mám na Slovensku rodinu, musím požiadať o azyl alebo dočasné útočisko? Musím sa niekde hlásiť?
Po dobu 90 dní, v prípade, ak máte platný biometrický pas, sa môžete zdržiavať legálne na území Slovenskej republiky. Aby ste mohli ostať legálne na území SR počas tejto lehoty, budete sa musieť rozhodnúť, či požiadate o niektorú z foriem legálneho pobytu (napr. prechodný pobyt za účelom zlúčenia rodiny) podľa zákona o pobyte cudzincov alebo požiadate o dočasné útočisko alebo o azyl.

Čo sa bude diať, keď prejdem cez hranicu na územie Slovenskej republiky a požiadam o azyl alebo o dočasné útočisko?
SR má tri azylové zariadenia, kde sú spravidla umiestňovaní žiadatelia o azyl po tom, ako podajú žiadosť na území SR:

  • Záchytný tábor Humenné – po podaní vyhlásenia so žiadosťou o azyl v SR je osoba umiestnená do záchytného tábora. V tomto zariadení prebiehajú prvotné administratívne úkony, zdravotné vyšetrenia, začína proces posudzovania žiadosti o azyl. Po ukončení potrebných úkonov je žiadateľ presunutý do pobytového tábora. Pobyt v záchytnom tábore zvyčajne nepresahuje viac ako 30 dní.
  • Pobytový tábor Rohovce – azylové zariadenie v Rohovciach je určené najmä pre žiadateľov o azyl mužov jednotlivcov.
  • Pobytový tábor Opatovská Nová Ves – azylové zariadenie určené predovšetkým pre zraniteľné skupiny žiadateľov o azyl ako sú napríklad, rodiny, ženy, osoby s vážnejšími zdravotnými ťažkosťami, staršie osoby a pod.
  • Humanitné centrum v prípade, ak bude zriadené – je zariadenie MV SR, v ktorom sa zabezpečuje pobyt cudzincov, ktorí požiadali o poskytnutie dočasného útočiska alebo odídencov.

Za akých podmienok a odkedy môžem pracovať? Pomôže mi niekto s hľadaním práce?
Na Slovensku sa môžete zamestnať bez povolenia na zamestnanie, potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta alebo potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu, ak:

  • ste žiadateľom o udelenie azylu a vstup na trh práce vám umožňuje osobitný predpis, ktorý umožňuje vstup na trh práce po 9tich mesiacoch od podania žiadosti o udelenie medzinárodnej ochrany,
  • vám bol udelený azyl,
  • vám bola poskytnutá doplnková ochrana,
  • sa vám poskytlo dočasné útočisko.

Budem za svoj pobyt platiť?
V prípade, že požiadate o udelenie azylu alebo poskytnutie dočasného útočiska na území Slovenskej republiky, budete mať zabezpečené ubytovanie, stravu a neodkladnú zdravotnú starostlivosť v jednom z pobytových táborov až do vydania rozhodnutia vo veci Vašej žiadosti. V prípade pozitívneho rozhodnutia Vám s hľadaním ubytovania bude pomáhať spolupracujúca mimovládna organizácia. Počas azylovej procedúry za pobyt nebudete platiť a tak isto ani v prípade dočasného útočiska na území SR.

Môžu ísť moje deti do školy?
Povinná školská dochádzka sa vzťahuje len na deti, ktoré majú trvalý pobyt na Slovensku. Deti so statusom odídenca si u nás neplnia povinnú školskú dochádzku. Takéto deti sa do školy zaraďujú (môžu zaradiť) podľa voľnej kapacity jednotlivých škôl.

Ako dlho budem môcť využívať túto pomoc štátu?
V prípade dočasného útočiska po dobu, kým vláda SR nerozhodne o ukončení poskytovania tejto formy ochrany.

Ako to bude so zdravotnou starostlivosťou? Preplatí mi niekto lieky, ktoré užívam?
Neodkladná zdravotná starostlivosť sa žiadateľom poskytuje najmä v azylových zariadeniach. Liečenie akútnych ochorení vyžadujúcich neodkladnú starostlivosť sa zabezpečuje v príslušnom zdravotníckom zariadení. V ZT sa zdravotná starostlivosť zabezpečuje najmä prostredníctvom zmluvného lekára, keďže sa tu vykonávajú vstupné zdravotné vyšetrenia. Neodkladná zdravotná starostlivosť je poskytovaná bezplatne.

Na Ukrajine mi zostala rodina, neviem kde sú, viete mi pomôcť ich nájsť?
Slovenský Červený kríž má pátraciu službu, ktorá sa venuje hľadaniu osôb. Pre viac informácií navštívte webovú stránku redcross.sk alebo sa informujte na telefónnom čísle +421 2 571 023 23.

Čo je to azyl?
Forma medzinárodnej ochrany, ktorá môže byť osobe udelená z dôvodu, ak má opodstatnené obavy z prenasledovania z rasových, národnostných alebo náboženských dôvodov, z dôvodov zastávania určitých politických názorov alebo príslušnosti k určitej sociálnej skupine a vzhľadom na tieto obavy sa nemôže alebo nechce vrátiť do krajiny pôvodu.

Čo je to dočasné útočisko?
Dočasné útočisko sa poskytuje na účely ochrany cudzincov pred vojnovým konfliktom, následkami humanitárnej katastrofy alebo sústavným, alebo hromadným porušovaním ľudských práv v krajine pôvodu žiadateľov o dočasné útočisko. Ide o najrýchlejšie poskytnutú formu ochrany. Vláda SR rozhodnutím určí začiatok, podmienky a skončenie dočasného útočiska.

Čítajte viac: Ako požiadať o dočasné útočisko.

Kto pre maloleté osoby podáva žiadosť o azyl alebo o dočasné útočisko?
Za maloleté osoby podáva žiadosť o azyl alebo o dočasné útočisko zákonný zástupca alebo súdom ustanovený opatrovník.

UKRAJINA – základné informácie MZVEZ SR

Menu

Aktuálne správy

Prejsť na obsah