URBIS – Nová investičná poradenská platforma pre mestá

535

Európske centrum pre poradenstvo v oblasti investícií (EIAH) na konferencii Cities Forum v spolupráci s Európskou komisiou (DG REGIO) a Európskou investičnou bankou 28.11.2017 spustilo novú poradenskú platformu pre mestské investície, URBIS. Platforma je určená pre orgány mestskej správy a ponúka prispôsobené technické poradenstvo na podporu rozvoja investičných stratégií a investičných programov v mestách a skvalitnenie projektov.​ Iniciatíva bola spustená za účasti Maroša Šefčoviča, Eurokomisára zodpovedného za energetickú úniu, Coriny Creţu, komisárky pre regionálnu politiku, a Vazila Hudáka, viceprezidenta Európskej investičnej banky.

Európske centrum pre poradenstvo v oblasti investícií podporuje identifikáciu, prípravu a rozvoj investičných projektov v celej Európskej únii. Ako centrum funguje si môžete pozrieť v tomto videu:

URBIS bude v úvodnej fáze pozostávať z troch modulov:
zlepšovanie povedomia o dostupných programoch, programoch a službách
technické a finančné poradenstvo prispôsobené pre mestá
objavovanie inovatívnych spôsobov financovania mestských investícií
Pre mestá sa tým zjednoduší prístup k existujúcim poradným programom a službám a dôjde k odstráneniu niektorých medzier v poskytovaní poradenskej podpory. URBIS na tento účel poskytne špeciálne vytvorenú pracovnú skupinu, ktorá bude spolupracovať so zainteresovanými mestskými orgánmi.
Služba bude poskytovaná v súlade so súčasnou cenovou politikou EIAH, v rámci ktorej je podpora pre zástupcov vererjného sektora bezplatná. Počiatočná fáza bude Komisiou a Európskou investičnou bankou vvyhodnotená v druhej polovici roka 2018. Na základe hodnotenia a odporúčaní sa následne rozhodne o pokračovaní a/alebo rozšírení projektu.
Viac informácií o platforme nájdete TU.