Úspech programu Revolution train medzi župnými školami

866

Tento rok sa nám podarila obrovská vec! Vo štvrtok 18.10. mali žiaci našich župných škôl možnosť zúčastniť sa jedinečného programu, ktorý je zameraný na protidrogovú prevenciu mládeže a nesie názov Revolution train.

Ide o koncept primárnej protidrogovej prevencie, ktorý s využitím moderných technológií umožňuje vhodným spôsobom osloviť mladých a prostredníctvom reálneho príbehu interaktívne približuje okolnosti vzniku drogovej závislosti, možnosti liečby, ale aj právne riziká a následky niektorých rozhodnutí.

Celý program sa realizuje vďaka špeciálne upravenej multimediálnej vlakovej súprave. V každom zo šiestich vagónov je rozpovedaný životný príbeh skupiny mladých ľudí. Prostredníctvom filmovej projekcie, ktorá sa strieda so simuláciou konkrétnych prostredí a vypĺňaním dotazníka sa návštevníci vďaka odbornému lektorskému výkladu majú možnosť správne pochopiť význam osobnej slobody a bezpečnosti, zodpovednosti za rozhodnutia a ich fatálne následky.

Viac ako 300 žiakov vybraných stredných škôl sa zapojilo do tohto projektu a ich reakcie sú viac ako pozitívne.

Exkurzia ma veľmi zaujala. Páčila sa mi po obsahovej stránke. Nebol to len film, alebo iba rozprávanie. Dotazník nemal veľa otázok čo je dobre, inak by sa mi nechcelo ho vypisovať. Celkovo to vo mne  zanechalo dobrý dojem a určite na ňu nezabudnem.

Erika

Táto školská akcia (drogový vlak) bola veľmi náučná a žiaci si z nej určite veľa odniesli. Pôsobilo to preventívne. Veľa vecí tam bolo vysvetlených do detailov, na presných životných situáciách.

Samuel

Projekt revolučný vlak ma milo prekvapil. Film, dekorácie ale aj ďalšie miestnosti skryté za plátnom sa mi veľmi páčili a prekvapili ma. Určite som nič také, čo sme zažili v revolučnom vlaku načakala. Úžasná atmosféra a myslím, že tento projekt si získal pozornosť nie len mňa, ale aj mojich spolužiakov.

Natália (16)

Cieľom programu bolo maximálnou mierou zapôsobiť na osobnosť návštevníka vlaku a pozitívne tak ovplyvniť jeho pohľad na prevenciu závislostného správania. Mobilná vlaková súprava sa presúva naprieč Európou a je uznávaná okrem Česka, Slovenska a Poľska aj v Nemecku. Na Slovensku ste mohli vlak okrem Bratislavy navštíviť aj v Čadci, Trnave a po prvý krát aj v Pezinku.