Už dvanásť mesiacov bojuje župa s koronavírusom

916

Včera bol presne rok, odkedy sme v Bratislavskom kraji prijali prvé opatrenia proti pandémii. Zavreli sme školy, zastavili návštevy v zariadeniach sociálnych služieb, zaviedli nosenie rúšok, pravidelnú dezinfekciu a spustili osvetovú kampaň.

„Naša župa a dve najväčšie bratislavské univerzity a o deň neskôr mesto Bratislava a starostovia mestských častí spustili reťazovú reakciu opatrení na celom Slovensku. Ďakujem kolegom, ktorí spolu so mnou toto rozhodnutie spravili, aj keď sme sa obávali, ako bude prijaté. Odchádzajúca vláda situáciu trestuhodne zľahčovala. Nebyť nás (samospráv), vláda sníva ďalej svoj sladký sen o tom, že Slovensku nič nehrozí. Obávam sa, že po prvej vlne by sme s ich prístupom nerátali obete na desiatky, ale minimálne na stovky,“ povedal župan Juraj Droba po roku od zavedenia prísnych opatrení.

8. marca 2020 župan na mimoriadnom tlačovom brífingu oznámil zatvorenie župných škôl v celom kraji. Pridalo sa mesto Bratislava a dve univerzity. Veríme, že práve toto rozhodnutie spustilo reťazovú reakciu opatrení, vďaka ktorým sme prvú vlnu zvládli relatívne dobre.

„Vírus bol pre nás neznámou a v tej dobe boli médiá plné tragických správ z Talianska, chýbali nám dáta a báli sme sa. Stále sme však verili, že sa z toho čoskoro dostaneme nielen my, ale aj svet. Práve nádej nám pomáhala zvládať tento dlhý rok, aj keď nás veľmi poznačil. Zomreli ľudia. Šialene veľa ľudí. Úprimnú sústrasť vám, ktorí ste prišli o blízkych. Aj v mojom okolí je vás veľa. A sľubujem, že na župe pôjdeme aj naďalej naplno a budeme vás chrániť a robiť všetko, čo je v našich silách. Mnohí moji kolegovia aj naši župní poslanci idú už 12 mesiacov naplno a bez prestávky, aby zachránili čo najviac ľudských životov. Plánujú, koordinujú, očkujú, “vytierajú”, dobrovoľníčia, robia rozvozy, poskytujú rady a útechu, riskujú svoje zdravie a obetujú svoj čas na úkor rodiny a súkromia. Patrí im môj obdiv a vďaka. Samospráva ide na výbornú, a v podstate bez zaváhania a chýb.“

Župan na záver dodal, že v súčasnosti pracujeme na veľkokapacitnom očkovacom centre, ktoré už čoskoro otvoríme. „Nie je to naša kompetencia ani povinnosť. Robíme to na náklady BSK, hoc by to mal organizovať štát. Jediné slabé miesto je počet vakcín. V tomto bode sme plne závislí na štáte. Držme si palce.“ O otvorení očkovacieho centra vás budeme informovať. Prajeme pevné zdravie – fyzické aj psychické.