V ankete vyhral Lužný most

2478

Bratislava dostane už šiesty most, ktorý už čoskoro spojí dunajské brehy. O jeho názve ste mohli rozhodnúť aj vy prostredníctvom hlasovania na facebookovej stránke ministra dopravy Andreja Doležala. Vo finále bojovali proti sebe Lužný a Jarovský most. Pôvodne mal postúpiť aj „Španielsky“ most, ale ten bol vyradený z dôvodu hlasovania veľkého množstva falošných profilov.

Do ankety sa zapojilo približne 110-tisíc hlasujúcich. Názov Lužný most získal spolu viac ako 50-tisíc hlasov.

„Ďalší most cez Dunaj potrebujeme ako soľ. Už onedlho sa ho dočkáme, bude súčasťou nového bratislavského obchvatu. Ja som síce fandil Jarovskému, keďže v Jarovciach starostuje nás župný poslanec Jožo Uhler, ale najdôležitejšie je, že most bude čoskoro otvorený. Ďakujem všetkým, ktorí hlasovali.“ povedal župan bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Súčasťou Dunajského súmostia je takzvané západné predmostie nad Jaroveckým ramenom, hlavný most cez kajakársku dráhu, hlavný most ponad Dunaj a tzv. východné predmostie, ktoré premosťuje aj Biskupické rameno.

Víťazný názov mosta je inšpirovaný unikátnymi lužným lesmi, ktoré sa nachádzajú v jeho okolí. Lužné lesy sú často prirovnávané aj k Amazonskému pralesu, a to práve svojou bohatou prírodnou diverzitou. Vďaka prítomnosti vodného toku alebo vysokých podzenmných vôd vzniká v pôde nedostatok kyslíka a tak v nej nedochádza k redukčným pochodom. Vznikajú zlúčeniny, dávajúce pôde modré sfarbenie a zvláštny zápach. Lužné lesy sú zaradené aj medzi biotopy európskeho záujmu.

Lužné lesy predstavovali veľmi pestrú a cennú skupinu lesných spoločenstiev, ktoré sa žiaľ na Slovensku zachovali v obmedzenom rozsahu. Veľká časť ich stanovíšť totižto zanikla reguláciami riek, výstavbou hrádzí a odvodňovacích kanálov.

Definitívne o návrhu občanov v hlasovaní budú rozhodovať poslanci miestnych zastupiteľstiev v Jarovciach a Podunajských Biskupiciach, a následne mestské zastupiteľstvo v Bratislave.

Foto: D4R7
Foto: D4R7
Foto: D4R7