V lokalite Kmeťovo námestie pribudol nový verejný priestor

662

Namiesto betónovej plochy nový park a ihrisko. Ešte pred pár mesiacmi by ste tu našli len zanedbanú betónovú plochu, ktorá slúžila ako príležitostné parkovisko a nelegálna skládka. Dnes sa priestor v susedstve obytného súboru Stein, evanjelického Nového kostola a Kmeťovho námestia zmenil na kvalitný verejný priestor. Betón nahradil vkusný park, ktorý už onedlho doplní nové detské ihrisko. Realizácia je výsledkom dobrej spolupráce samosprávy Starého Mesta a spoločnosti YIT, ktorú vlani ocenil Fond architekta Weinwurma ako Donora roka.

„Keď som nastúpila do vedenia Starého Mesta, toto územie bolo súkromné a patrilo k realizácii obytného komplexu Stein. Okrem parku, ktorý sa investor zaviazal vybudovať, časť priestoru tvorilo nevzhľadné parkovisko a časť priestor pri evanjelickom Novom kostole. Táto rozdrobenosť bola nedobrá a do istej miery aj mätúca,“ opísala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. „Preto sme so stavebníkom YIT začali rokovať o tom, ako dosiahnuť scelenie, ktorého výsledkom by bol kvalitný verejný priestor. Výsledok hovorí podľa mňa za všetko. Dnes už ani nepoznáte, kde sa končil pôvodný park patriaci k Steinu, celá zóna je atraktívna a príjemná,“ uviedla starostka.

Elegantný parčík s kvalitnou zeleňou – je zavlažovaná autonómnym systémom s vlastnou studňou, takže ju neohrozí ani extrémna horúčava – spojil tri rôznorodé územia do jedného kompaktného celku. Navyše, už onedlho dotvorí tento príjemný kút detské ihrisko, ktoré vybuduje STU pre svoju škôlku, no bude otvorené aj pre deti z okolia.

Zdroj: Staromestské noviny; Foto: Barbora Jančárová