V obci Gajary zaznamenali nový vtáčí druh, škovrana stepného

983
Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia

V obci Gajary v okrese Malacky zaznamenali nový vtáčí druh, škovrana stepného. Škovrana sa podarilo odfotiť amatérskemu ornitológovi Janovi Marcišovi v sobotu (22. 4. 2023). TASR o tom informoval ornitológ Ján Dobšovič.

„Išiel som fotografovať k rieke Morava. Popri ceste som si všimol pomerne veľkého hnedého vtáčika, ktorý však nebol veľmi plachý. Preto som sa rozhodol, že takto môžem vytvoriť peknú fotografiu. Až doma, po určení druhu, sme zistili, aký objav sa nám na Slovensku podaril a keďže sa nám to nezdalo, objav sme ihneď konzultovali,“ priblížil Marciš.

Domovom tohto vtáčieho druhu sú stepi od Španielska a Maroka na západe až po severný Irán a severozápad Číny na východe. Podľa Dobšoviča ide o pomerne veľký druh škovránka s veľkými čiernymi škvrnami na bokoch hrude. Druh zaznamenali aj v okolitých krajinách.

„Takýto husársky kúsok sa naozaj nepodarí každému ornitológovi a nie to ešte amatérskemu fotografovi. Práve preto je veľmi dobre, že sa pozorovaniu a foteniu vtáctva venuje stále viac a viac ľudí. Takto sa možno podarí objaviť ďalšie zaujímavé vtáčie druhy,“ skonštatoval Dobšovič.

Doplnil, že naposledy, v septembri 2022, bola na Slovensku ako nový vtáčí druh zaznamenaná ľabtuška veľká. Škovrana stepného musí ešte potvrdiť faunistická komisia. Takýto proces trvá niekoľko mesiacov. Doposiaľ na Slovensku potvrdili výskyt 372 druhov vtákov.

Zdroj: TASR