V prímestských autobusoch sa celý január 2022 vozíte zadarmo

2156

V prímestskej doprave v Bratislavskom kraji platí v januári bezplatná doprava pre všetkých cestujúcich. Financovaná bude z pokuty, ktorú BSK vyrubil spoločnosti ARRIVA Mobility Solutions za výpadok spojov. Tie nový dopravca nedokázal od svojho nástupu (od 15. novembra 2021) zabezpečiť na minimálnej úrovni 95%.

„Za každý jeden deň, kedy dopravca nedokázal zabezpečiť obslužnosť prináleží BSK zmluvná pokuta vo výške 30 tisíc eur za deň. Za mesiac prevádzky je to 930 tisíc eur. Približne v tejto sume bude aj výpadok tržieb za mesiac január, ktorý vznikne prepravou zadarmo. Obyvateľom kraja som dal tento prísľub a ten aj plním,“ ozrejmil Juraj Droba, predseda BSK.

V mesiaci január 2022 bude v autobusoch Arriva Mobility Solutions zavedená bezplatná doprava pre všetkých cestujúcich. V prímestských autobusoch zároveň nebude v stanovenom období prebiehať kontrola platnosti cestovných lístkov. Bezplatná doprava sa dotkne len prímestskej autobusovej dopravy. 

„U ostatných dopravcov v rámci Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji musia mať cestujúci zakúpený cestovný lístok. Týka sa to mestskej hromadnej dopravy v Bratislave a vlakov Železničnej spoločnosti Slovenska,“ spresnila Zuzana Horčíková, generálna riaditeľka Bratislavskej integrovanej dopravy.

Pravidelným cestujúcim, ktorí mali alebo majú platný predplatný cestovný lístok (električenku) s aspoň jednou regionálnou zónou v termíne od 15.11.2021 do 31.01.2022, bude po realizácii technických úprav automaticky vygenerovaný bezplatný predplatný lístok. Podmienkou je zakúpenie ďalšej električenky po spustení akcie, ktorej termín spustenia plánuje BID na jar roku 2022. Akcia sa netýka cestujúcich, ktorí sú držiteľmi električeniek len pre zóny 100+101. Mesiac zadarmo budú mať majitelia 30 a 90-dňového predplatného cestovného lístka. Cestujúci, ktorí si zakúpili ročnú električenku, získajú dokonca až dvojmesačný bonus.

Aktuálna obslužnosť kraja sa pohybuje na úrovni 94 – 95%, čo súvisí so zavedením posilneného víkendového režimu, ktorý platí od 20. 12. 2021 do 9. 1. 2022.