V Rači osadili 14 kŕmidiel pre vtáčiky. Viete ako správne prikrmovať vtáčiky?

1007

V Rači pribudlo 14 kŕmidiel pre vtáčiky. Pre mnohé druhy vtákov je vhodná zmes slnečnice, semená repky olejnej, ovsené vločky, proso, vlašské či lieskové oriešky, ovos, konopné a ľanové semeno, mak, horčičné semeno, loj, kukurica. Vtáky sú riadni maškrtníci. Niektoré potraviny im navyše nerobia dobre a môžu im spôsobiť tráviace problémy. Pri chystaní búdkovej desiatej preto radšej vynechajte cestoviny, starý chlieb a ďalšie zvyšky z kuchyne, korenené potraviny. Vyhnite sa tiež nalámanému pečivu. Obsahuje soľ a droždie, ktoré nerobia vtákom dobre.

Hygiena je dôležitá

Kŕmidlá nestačí len dopĺňať, ale mali by sme ich aj pravidelne čistiť, a to aspoň vodou. Je to veľmi dôležité, zamedzí sa tak infikovaniu vtákov salmonelózou alebo inou chorobou, ktorá sa prenáša najmä trusom.

Tak ako väčšina druhov zvierat, tak aj spevavce, ktoré u nás zimujú, si veľmi rýchlo zvyknú na jednoduchý spôsob získavania potravy z kŕmidiel a môžu trochu “zlenivieť”. Preto hneď ako prichádza jar a vtáctvo začína spievať, dni sa predlžujú, sneh sa roztopí, prestávame kŕmidlá dopĺňať.

Zdroj: MČ Rača