Veľkonočný benefičný koncert – „Tóny nádeje“

2080

Mestská časť Bratislava-Rača pri príležitosti Veľkonočných sviatkov pre Vás pripravila Veľkonočný benefičný koncert „Tóny nádeje“. Vystúpia poprední sólisti Slovenského národného divadla Jolana Fogašová a Peter Mikuláš, na organe bude sólovo hrať aj sprevádzať Marek Vrábel. Koncert z Katedrály sv. Šebastiána si môžete pozrieť z pohodlia Vašich domovov dňa 4. apríla o 18.00 h. Svojim umením spestria podujatie aj žiaci zo Základnej umeleckej školy Vrbenského v Rači, ktorých spoluúčinkovanie je rovnako nádejou do budúcnosti novej generácie.

Veľkonočné sviatky sú symbolom premeny, nádeje a nového života. Veríme, že aj tóny tohto koncertu vám prinesú nádej k návratu do našich plnohodnotných životov, k zdraviu aj kultúre.

Svoje umenie Vám predvedie svetoznáma operná diva Jolana Fogašová, ktorú ste v posledných rokoch mohli počuť na doskách SND ako Toscu, Lady Macbeth, Carmen, Katrenu či Cudziu Kňažnú. Od roku 1992 pôsobí ako sólistka Opery SND v Bratislave, v tom istom roku začala jej úspešná medzinárodná kariéra. Od roku 2001 pravidelne hosťuje aj v Národním divadle v Prahe. Jolana Fogašová získala niekoľkokrát cenu Literárneho Fondu za postavy stvárnené v SND, v roku 2018 jej bolo udelené prestížne umelecké ocenenie Divadelné dosky za vynikajúce stvárnenie postavy Tosca. 

Z Katedrály sv. Šebastiána sa predstaví aj operný sólista Peter Mikuláš. Jeho koncertný repertoár, ktorý sa šírkou vyrovná javiskovému, zahŕňa diela klasikov (Bach, Beethoven, Verdi, Dvořák, Brahms), ale i široké spektrum hudby 20. storočia, medzi iným celý rad skladieb slovenských skladateľov. Popri účinkovaní v operách sa venuje  piesňovej, oratórnej a kantátovej tvorbe a v repertoári má takmer deväťdesiat diel tohto žánru. Hosťoval na všetkých významných európskych koncertných pódiách, kde spolupracoval s radom vynikajúcich dirigentov. Peter Mikuláš je držiteľom ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2009 a Ceny ministra kultúry SR. za rok 2013 a v roku 2018 dostal cenu za celoživotné dielo.

Na organe bude sólovo hrať a sprevádzať renomovaný koncertný umelec Marek Vrábel, ktorý patrí k najvýraznejším reprezentantom slovenského organového umenia. Jeho poslednými oceneniami boli Cena Sebastian od Ars ante portas za mimoriadny prínos k odkazu diela J. S. Bacha, Cena Fra Angelica Rady Konferencie biskupov Slovenska za prínos do kresťanských hodnôt v hudobnom umení na Slovensku a Cena F. Kafendu Slovenského hudobného fondu za výnimočné  interpretačné výkony a sústavnú prezentáciu slovenskej organovej tvorby doma i v zahraničí. Spolupracoval napríklad so Štátnou filharmóniou Košice, Martinom Babjakom, Lúčnicou a s mnohými inými.

Tento hudobný darček si môžete pozrieť o 18.00 h prostredníctvom Facebooku na profile MČ RAČA alebo v podujatí Veľkonočný benefičný koncert-Tóny nádeje.

VSTUPNÉ JE DOBROVOĽNÉ.

Výťažok z koncertu použijeme na pomoc rodinám s deťmi, ktoré sa kvôli pandémii dostali do existenčnej krízy.
Príspevky posielajte, prosím, na účet MÚ Rača.
IBAN: SK75 0200 0000 0000 0042 1032
VS: 04042021

Aj malá podpora môže pre niekoho znamenať veľa.
Ďakujeme.
 
V programe zaznejú skladby: 

A. P. F. Boëly: Veľkonočné ofertórium op. 38 (Marek Vrábel)
J.S. Bach: Bist Du bei mir (Jolana Fogašová)
Anonym: Menuet č. 1 (Matej Michalka – trúbka)
F. A. Kummer: Duet pre dve violončelá č. 10 (Mária Vlčeková, pedagóg Kristína Koneval)
G. F. Händel: Lascia ch’io pianga (Zara Bianka Bubnič)
J.M. Leclair: Gavotta Gratioso – Andante (Klára Sládečková, Anna Rejková – husľové duo)
A. Dvořák: Biblické piesne (Peter Mikuláš)
1. Oblak a mrákota jest vůkol něho
2. Skrýše má a pavéza má Ty jsi
3. Slyš, ó Bože! Slyš modlitbu mou
4. Hospodin jest můj pastýř
5. Bože! Bože! Píseň novou
A. L. Webber: Pie Jesu (Jolana Fogašová, Alja Elissa Bubnič)
G. Donizetti: Ave Maria (Jolana Fogašová, Peter Mikuláš)
P. Mascagni: Regina coeli z opery Sedliacka česť (Jolana Fogašová)
CH.- M. Widor: 5 Symfónia op. 42/1, Toccata (Marek Vrábel)
 
Nenechajte si ujsť tento jedinečný koncert, ktorý vám nepochybne obohatí nadchádzajúce sviatky Veľkej noci.

Mediálnym partnerom podujatia je Portál Moja kultúra.

Zdroj: MČ Rača