Víkend zatvorených hraníc nás prenesie do obdobia Železnej opony už tento víkend

1546
Víkend zatvorených hraníc nás prenesie do obdobia Železnej opony už tento víkend
Víkend zatvorených hraníc nás prenesie do obdobia Železnej opony už tento víkend

V sobotu 11. novembra si na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi opäť pripomenieme dôležitý moment našich moderných dejín. Po ôsmy raz sa symbolicky uzatvoria hranice medzi Slovenskom a Rakúskom. Organizátor podujatia, Bratislavský samosprávny kraj (BSK), chce spoločne s verejnosťou oceniť hodnotu slobody a vzdať úctu tým, ktorých túžba po nej stála to najcennejšie – ľudský život. Tradičné podujatie Víkend zatvorených hraníc prinesie tento rok strhujúce príbehy ľudí túžiacich po slobode a priblíži ako prežívali časy za železnou oponou deti a mladí ľudia.

„Je dôležité nezabúdať na históriu a dôležité medzníky, ktoré sa odohrali. Rovnako je našou povinnosťou si dobu neslobody pripomínať a ukazovať aj tým, ktorí ju nezažili, ako napr. vyzerala taká triviálnosť – prechod cez hranice. Život si treba vážiť, aj slobodu a nebrať ju ako samozrejmosť. Máme obrovské šťastie, že môžeme žiť slobodne, cestovať a vyjadrovať sa. Vážme si, čo máme a myslime na to, čo museli obetovať iní,“ povedal predseda BSK Juraj Droba. 

Podujatie Víkend zatvorených hraníc sa uskutoční v dňoch 10. a 11. novembra 2023. Prvýkrát sa však uskutoční v regióne Záhorie.

V piatok 10. novembra 2023 sa začne v KD – Kino Malacky divadelným predstavením pre stredné školy a verejnosť s názvom Krídlo, ktoré vyrozpráva skutočný príbeh Josefa Hlavatého a jeho trojročného syna Davida. Obom sa neďaleko Malaciek podarilo utiecť cez železnú oponu podomácky vyrobeným rogalom. Po predstavení sa uskutoční diskusia s historikom ÚPN Petrom Miklem a účinkujúcimi.   

Sobota 11. novembra sa už tradične bude odohrávať pod Cyklomostom slobody v Devínskej Novej Vsi. Návštevníci sa k cyklomostu môžu prepraviť zážitkovým autobusom Železná opona, na ktorý je potrebné sa vopred prihlásiť (https://bratislavskykraj.sk/hranice/). Cestou sa stanú svedkami príbehu o tom, ako sa deti a mladí ľudia pred rokom 1989 nevedomky stávali súčasťou represívneho režimu na hraniciach.

Návštevníci si budú môcť vyskúšať aj branné cvičenie a zistiť, čo všetko musel ovládať „uvedomelý“ občan ČSSR. Na „cestičke pohraničníkov“ v Devínskej Novej Vsi historik Peter Mikle priblíži príbehy útekov cez železnú oponu. Pripravená je aj nová geokešingová hra Iron Curtain, kde sa hráči virtuálne ocitnú v totalitnom režime, ktorý neskončil. Špeciálne pre deti je pripravený zážitkový program o opone, ktorá nepatrila do divadla.

Program na pódiu bude patriť nezabudnuteľným skladbám Nežnej revolúcie v podaní Andrey Bučko a Dominiky Kavaschovej. Ako zasiahla železná opona do životov detí a mladých ľudí porozpráva historik Peter Mikle. Herci Divadla ASTORKA Korzo´90 prednesú autentické príbehy ľudí, ktorí túžili po slobode. Program spestrí aj jedinečný príbeh lásky slovenskej colníčky a rakúskeho colníka, ktorých spojila Nežná revolúcia v roku 1989.

Záver sobotného podujatia bude patriť pietnej spomienke a kladeniu sviečok k Pamätníku obetí železnej opony.

Víkend zatvorených hraníc organizuje BSK v spolupráci s Ústavom pamäti národa, Krajskou organizáciou cestovného ruchu, OZ v Lepších časoch a Mestskou časťou Bratislava – Devínska Nová Ves. Podujatie je súčasťou Festivalu slobody.

Príbehy ľudí, ktorých život poznačil totalitný režim, si môžete vypočuť v prvých dvoch podcastoch Bratislavského kraja.