Vláda predstavila sedem opatrení, ktoré majú riešiť ekonomické dopady krízy

3430

Vláda pripravila balík prvých siedmich opatrení, nazvaných Prvá pomoc zamestnancom, firmám a živnostníkom, ktoré majú podporiť ekonomiku Slovenska zasiahnutú pandémiou šíriaceho sa nového ochorenia COVID-19:

1. Štát plánuje preplatiť 80 % platu zamestnanca firmám, ktorých prevádzky sú povinne uzavreté.

2. Poskytne príspevky pre SZČO a zamestnancov podľa konkrétnej miery poklesu tržieb danej firmy. Pri poklese o 20 percent – 180 eur. Pri poklese o 40 percent – 300 eur. Pri poklese o 60 percent 420 eur. Pri poklese 80 percent – 540 eur.

3. Vláda poskytne bankové záruky vo výške 500 miliónov eur mesačne.

4. Pre zamestnancov v karanténe a rodičov na OČR bude hradených po celú dobu 55 % z ich hrubej mzdy.

5. Odklad platby odvodov za zamestnávateľa pri poklese tržieb o viac ako 40 %.

6. Odklad preddavkov dane z príjmu pri poklese tržieb o viac ako 40 %.

7. Podnikatelia si budú môcť naraz započítať doteraz neuplatnenú stratu od roku 2014 vrátane.

Náklady na tieto opatrenia môžu dosiahnuť až 1,5 miliardy eur mesačne, teda viac ako 1 % hrubého domáceho produktu (HDP). Opatrenia bude prijímať vláda a parlament v skrátenom legislatívnom konaní, v priebehu nasledujúceho týždňa.

„Rozsah tejto pomoci bude pri priamej pomoci do výšky jednej miliardy eur mesačne a pri bankových zárukách do pol miliardy eur mesačne,“ vyčíslil minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že Slovensko sa tak zaradilo medzi krajiny, ktoré rázne a masívne pomáhajú ekonomike postaviť sa na nohy v období po kríze. Významné zdroje môžu krajiny eurozóny získať prostredníctvom Európskej centrálnej banky (ECB).

Ako uviedol vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), opatrenia nie sú určené na to, aby pokryli firmám zisky, ale aby zmiernili dosah opatrení proti pandémii na ekonomiku krajiny. „Nie sú to všetky opatrenia, budeme predstavovať ďalšie možno desiatky drobnejších opatrení, o to presnejšie cielených,“ avizoval. Ako príklad uviedol opatrenia na pomoc cestovným kanceláriám.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) uviedol, že preplatenie 80 % platu zamestnanca firmám, ktorých prevádzky sú povinne uzavreté je pre firmy výhodné, pretože zamestnávateľov to nebude stáť nič. Cieľom je udržať zamestnancov v pracovnom pomere.

Krajniak zároveň dodal, že opatrenia pre zamestnancov a zamestnávateľov budú platiť len pre tých, ktorí nepracujú. „Máme asi 800.000 zamestnancov a 200.000 SZČO, ktorí nepracujú,“ vyčíslil a zdôraznil, že administratívne to bude veľmi náročné. Avizoval, že 80 % platu zamestnanca a príspevky pre SZČO sa začnú vyplácať 15. apríla.

Sulík ďalej apeloval na zamestnancov, aby zvážili každú jednu výpoveď. „Bolo by to veľmi nešťastné,“ zdôraznil. Matovič upozornil, že pomoc nebude poskytnutá na zamestnanca, ktorý je vo výpovednej dobe. Jedna firma môže aj vzhľadom na európsku legislatívu získať celkovú pomoc do 200.000 eur mesačne.