Vlado Černý oslávil jubileum: Zostávam na doskách aj vo vedení Astorky

1056
Vlado Černý na doskách nového župného divadla Štúdio A2
Vlado Černý na doskách nového župného divadla Štúdio A2

Herec a dlhoročný riaditeľ Divadla Astorka Korzo ’90 oslávil 21. júna jubileum. Pýtali sme sa ho, ako sa zmenil jeho pohľad na divadlo, čo miluje na Bratislave a aké má plány do budúcna.

Narodeniny strávil na doskách divadla v hrách Revízor a Pohľad z mosta. Je známy aj prostredníctvom svojich filmových a televíznych postáv, ako aj vďaka signifikantne zafarbenému hlasu. Napriek tomu, že celý profesijný život zasvätil divadlu, je aj vášnivým športovcom.

Aký rozdiel je medzi 23-ročným čerstvým absolventom herectva Vladom Černým a čerstvým zrelým 70-tnikom, divadelným riaditeľom?

Predovšetkým rozdiel je 47 rokov. Mám však pocit, že prebehli veľmi rýchlo a že dnes už ozaj môžem povedať: „Mám množstvo cenných skúseností ako herec či aj ako riaditeľ divadla.“

Celý svoj doterajší život ste prežili v Bratislavskom kraji. Čo sa vám na našom kraji zdá najlepšie?

Narodil som sa v Bratislave a toto mesto má pre mňa neuveriteľné kúzlo, aj keď mnoho vecí by sa dalo kritizovať a vylepšovať. Momentálne je asi najdôležitejšie, aby sa nechali na pokoji parky a aby sa prísne zachovávala posledná zostávajúca zeleň. Mám veľmi rád Železnú studienku a Horský park, rád si posedím i v Starom Meste.

Astorka v roku 2020 oslávila 30-te výročie a pri tej príležitosti dostala nový a mimoriadne krásny priestor v bývalej vínnej pivnici na Mickiewiczovej – Štúdio A2. Aj za to, že dostala Bratislava nové divadlo, vďačíme Vladovi Černému. 

Do sedemdesiatky ste hrali a riadili. Čo sa chystáte robiť po sedemdesiatke? Čomu by ste sa chceli venovať viacej a čomu menej?

Určite sa naďalej budem venovať divadlu a takisto aj hereckej práci. Zatiaľ nepociťujem žiadnu únavu. Udržujem sa neustále v kondícii a to je pre mňa veľmi dôležité.

Vlado Černý ukončil v roku 1976 štúdium herectva na VŠMU. V rokoch 1974 až 1981 bol členom Poetického súboru Novej scény, neskôr pôsobil v Činohre Novej scény, ale okrem divadla sa aktívne venoval napríklad aj športu. Pre župu je najvýznamnejší rok 1990, kedy sa stal zakladajúcim členom súboru nášho župného divadla Astorka Korzo’90. Divadlo vedie aj dnes a v mnohých predstaveniach sám stvárňuje zaujímavé charakterové postavy.