Voľný pohyb sa rozšíri o ďalších 16 krajín, povinná karanténa sa ruší

3043

V rámci uvoľňovania opatrení sa voľný pohyb rozšíri o ďalších 16 krajín. K Českej republike, Rakúsku a Maďarsku sa pridáva Nemecko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Cyprus, Malta, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko a Island. Konzílium odborníkov ich označilo ako bezpečné krajiny.

Od stredy 10. 6. o 7.00 h sa ruší povinná karanténa a ekaranténa pre osoby, ktoré sa vracajú na Slovensko z týchto 19 bezpečných krajín. Platiť bude dobrovoľná domáca karanténa.

Do škôl sa budú môcť posledný júnový týždeň vrátiť aj žiaci od šiesteho po deviaty ročník základných škôl, rovnako aj študenti stredných škôl. Od pondelka 15. júna sa rušia obmedzenia na počty žiakov v materských školách a pre prvý až piaty ročník základných škôl.

Menia sa aj podmienky pre nosenie ochranných rúšok na verejnosti. Od stredy bude nosenie rúšok na verejnosti do vzdialenosti dvoch metrov len odporúčané, ak dôjde k stretnutiu s cudzími ľuďmi. Vo vnútri budú rúška povinné, na pracovisku ostanú len odporúčané, ak ľudia budú od seba vzdialení aspoň dva metre.

Zdroj: TASR