Výročie Nežnej revolúcie oslávi Bratislavské bábkové divadlo špeciálnym programom

907

November nie je len mesiac padajúceho lístia, v Bratislavskom bábkovom divadle je od hora až nadol naplnený bohatým a rôznorodým programom. K jubilejnému 30. výročiu Nežnej revolúcie si divadlo pripravilo „špeci veci“ pre deti a ich dospelých. Pod názvom Nežné rozHRANIE čakajú malých i veľkých výtvarné dielne, čítanie i predstavenie – a to všetko v deň revolúcie 17. novembra, od 14:00 do 17:00 v budove divadla na Škultétyho ul. č. 5.

Výtvarná dielňa Poďme si zamávať (14:00) bude patriť zhotovovaniu mávatka. Mávatko – za socializmu ideologický prostriedok na demonštrovanie lojality k režimu, dnes slobodný prejav názoru, emócie, či vzťahu. Zamávajme rodičom, starým rodičom, pani učiteľke, či domácemu zvieratku! O 14:40 čakajú na návštevníkov Rozprávky z väzenia – čítanie z pôvabnej knižky pre deti Magor deťom, ktoré Ivan M. Jirous ako politický väzeň napísal v 80-tych rokoch.

Krehké a jemné básne boli spojivom medzi ním a jeho dvoma dcérkami, ako aj so svetom ľudského citu vôbec. Desať minút po pätnástej bude na programe Maľovaná hranica, výtvarná dielňa, v ktorej zo šedivého múru vznikne veľký farebný obraz. O šestnástej sa bude hrať rodinné predstavenie Príbehy stien o stenách, múroch a hraniciach medzi ľuďmi.

Inscenácia vznikla na podklade poviedok z antológie Príbehy stien od Michaela Reynoldsa a bola ocenená viacerými cenami na medzinárodných divadelných festivaloch. Príbehy stien vznikli v režijnej úprave Kataríny Aulitisovej a dramaturgii Petra Galdíka. V bábkovej inscenácii pre celé rodiny o strachu, jeho prekonávaní a túžbe po porozumení účinkujú Anna Čonková, Jaroslava Hupková, Ľubomír Piktor, Lukáš Tandara a Peter Pavlík a.h.

Príbehy stien si môžu malí i veľkí diváci pozrieť aj 16. novembra o 18:00 v rámci obľúbeného projektu Noc divadiel. 16. novembra o 16:30 preto divadlo pozýva svojich hostí do tajomného sveta bábok na zábavno-náučnú divadelnú dielňu s názvom Poďme ťahať za nitky. Marionety, mupety, či maňušky budú na vás čakať, aby ste im vdýchli život! S pomocou skúsených hercov začnú chodiť, gestikulovať, či rozprávať. A že ide o umenie vskutku nevídané? Nuž, je to pravda.

Predstavenia a bábkoherectvo Bratislavského bábkového divadla oceňujú už aj za oceánom! Bratislavské bábkové divadlo sa totiž nedávno vrátilo rovno z Washingtonu, kde si vyslúžilo doslova americké standing ovation na festivale Euro Kids. Umelecké aktivity Bratislavského bábkového divadla podporil Fond na podporu umenia. Ak chcete oceniť ich umenie aj vy, rozhodne nevynechajte krásny program v rámci unikátneho programového konceptu Nežné rozHRANIE, alebo počas Noci divadiel. Vstup na obe podujatia je zdarma.