Z Maliny v Malackách odstránili symbol reklamných nosičov v meste

975

Mesto Malacky, priekopník v boji proti vizuálnemu smogu, naplnilo ďalší z vytýčených cieľov v tejto oblasti. Počas uplynulého týždňa odstránili železnú konštrukciu reklamného nosiča na športovej hale. Išlo o posledný z pôvodných troch veľkých reklamných plôch na tejto budove. Dve odstránili pred štyrmi rokmi. 

Demontáž nadrozmerného nosiča vykonala poverená spoločnosť za asistencie mestskej polície, ktorá usmerňovala dopravu. Odstránenie symbolu reklamných bilboardov v meste bolo vyvrcholením dlhoročných súdnych žalôb a sporov radnice o vypratanie nehnuteľnosti. Keďže si majiteľ dobrovoľne nesplnil svoju povinnosť, mesto, ktoré má v rukách právoplatný rozsudok, odstúpilo súdne rozhodnutie na výkon exekúcie. Železná konštrukcia bola teda odstránená v rámci výkonu exekúcie v prospech mesta.

Sňatie reklamnej konštrukcie z fasády športovej haly vnímajú Malačania priaznivo. Vo svojich reakciách na sociálnej sieti dokonca navrhujú odstrániť aj bilboardy, ktoré zatieňujú synagógu. „Ideme systematicky krok po kroku už štvrtým rokom,“ odkázal primátor Juraj Říha na svojom facebookovom účte. Dôkazom toho je aj skutočnosť, že Malacky sú jedným z prvých miest na Slovensku, ktoré má v územnom pláne úplný zákaz nových reklamných stavieb.

Ľudia považujú Malinu  po odstránení konštrukcie za krajšiu, avšak podľa viacerých si fasáda pýta vymaľovanie, obnovu. Priaznivé vyjadrenie primátora k vynoveniu budovy Malačanov určite poteší: „Vyčistenie pozemku od najväčšej konštrukcie nám umožní dotiahnuť prípravu rekonštrukcie športovej haly.“ 

Malacky sú veľkým bojovníkom proti billboardom. Súpis reklamných nosičov vykovalo mesto už v roku 2015. Firmy, ktoré mali reklamu na mestských pozemkoch, dostali výpovede, zmluvy uzatvorené na dobu určitú nechali dobehnúť a nové sa už nepodpisovali. Prvé reálne kroky na redukciu vonkajšej reklamy Malacky urobili v roku 2016. Najviditeľnejším dôkazom toho bola práve fasáda športovej haly Malina, kde z pôvodných troch veľkých reklamných plagátov zostal už iba jeden. Od uplynulého týždňa je Malina úplne zbavená nosičov vonkajšej reklamy.  

Zdroj: malacky.sk