Začínajú Letodivy. Bratislavské bábkové divadlo otvára letnú sezónu

1299
Autor fotografie - Katarína Fridrichová
Autor fotografie - Katarína Fridrichová

Záhrada župného bábkového divadla sa aj toto leto zmení na javisko. Letodivy sa dočkali už svojho 3. ročníka.

Župné Bratislavské bábkové divadlo bude pre deti a ich rodičov hrať aj v lete. Už po tretíkrát otvára divadelnú záhradu počas letnej sezóny – Letodivy. Predstavenia divadla alebo divadelného hosťa sa v priestore záhrady na Škultétyho 5 odohrajú každý štvrtok o 18.00.

„Letný podvečer v chládku divadelnej záhrady v spojení s kvalitným divadlom je jedinečná ponuka kultúrneho vyžitia pre rodiny počas leta,” hovorí Peter Galdík, dramaturg Bratislavského bábkového divadla. „Pilotný projekt sa pred dvomi rokmi stretol s veľkým úspechom a odvtedy sú Letodivy neodmysliteľnou súčasťou leta v Bratislave, čo potvrdzuje aj záujem divákov.”

Rozprávkový program

Tento ročník odštartujú Letodivy 1. júla bábkovým predstavením Osmijankove rozprávky o princeznách podľa predlohy od Kristy Bendovej. Tentoraz sa Osmijanko ocitne v parádnej izbe Osamelej princeznej. Ako sa ju pokúsi vyliečiť z nudy a zo samoty? No predsa rozprávkami. A keďže sme u princeznej, budú to rozprávky o princeznách. Okrem nich čaká divákov skvelá osmijankovská kapela a piesne pre všetkých hravých poslucháčov. Predstavenie je vhodné pre deti od 3 rokov.

Osmijankove rozprávky o princeznách

Ȏsmeho júla bude nasledovať Košatý príbeh o strome v podaní hosťujúceho Divadla Trieska. Bábková inscenácia na motívy knihy Strom od Alexandry Salmely o princeznej, ktorá mala všetko, no i tak jej niečo chýbalo. Diváci sa prenesú do večne rozpálenej pustatiny, kde natrafia na posledný živý strom a čarovného strážcu Blöeglöeka. A možno nájdu aj to, čo nehľadali, a zistia, že „byť” je niekedy lepšie než „mať”. Predstavenie je vhodné pre deti od 5 rokov.

Pätnásteho júla sa predstaví umelecký súbor Bratislavského bábkového divadla svojím site-specific projektom Záhrada nikdy nespí. Kým my spíme, ony bdejú. Povyliezajú zo škár či z dutín a vydajú sa na lov. Alebo na útek. Jeden hľadá lásku, druhý sladký nektár a ďalší zvádza boj o teritórium. O kom je reč? Bábkoherci tentoraz prevedú divákov svojou záhradou a ukážu im fascinujúci život tvorov, ktoré tu žijú. Predstavenie je vhodné pre deti od 4 rokov.

Dvadsiateho druhého júla uvidia diváci predstavenie Zaseknutá bundička podľa rozprávok Miloša Macourka, určené všetkým mladším bratom a starším sestrám, ale aj starším bratom a mladším sestrám. Deti a ich rodičia sa vydajú na cestu do Macourkoviec, aby sa presvedčili, že mať brata, aj keď stále otravuje, je krásne, a mať sestru, hoci stále nemá čas, tiež. Predstavenie je vhodné pre deti od 3 rokov.

Dvadsiateho deviateho júla sa uskutoční derniéra predstavenia Objavenie Ameriky, ktoré pôsobilo v repertoári divadla okrúhlych 30 rokov. Diváci sa naposledy ocitnú na jednej lodi so slávnym Krištofom Kolumbom, aby spolu zažili kopu zábavných, strašidelných i poučných dobrodružstiev, morskú noc, chorobu i hrôzostrašnú búrku, a možno sa stretnú aj s Indiánmi. Interaktívne predstavenie je vhodné pre deti od 3 rokov.

Piateho augusta sa odohrá „neznáma verzia” známej rozprávky O dvanástich mesiačikoch. Je možné, že Holena a macocha ani za sedemdesiatsedem rokov neprišli na to, ako to s dvanástimi mesiačikmi bolo naozaj? Hravé bábkarské spracovanie na motívy ľudovej rozprávky Boženy Němcovej O dvanástich mesiačikoch vzniklo v autorskej interpretácii s humorným jazykom, bábkarskými trikmi, pesničkami a hudbou Dalibora Kociána, známeho aj pod umeleckým menom Stroon. Predstavenie je vhodné pre deti od 5 rokov.

Dvanásteho augusta sa predstavia Opice z našej police na motívy známej knihy Kristy Bendovej. Plyšové opičky Fricko a Jupko sú úplne poľudštené hračky a ich traja majitelia – bratia Ferko, Samko a Jožko – sú zase poriadne „opice“. A hoci z detských svetríkov už dávno vyrástli, stačí jedno stretnutie s milovanou opičkou z plyšu a z dospelých sú zase malí chlapci. Predstavenie je vhodné pre deti od 5 rokov.

Letodivy 2020

Devätnásteho augusta sa opäť predstaví umelecký súbor Bratislavského bábkového divadla so svojím site-specific projektom o odhaľovaní života záhradných tvorov Záhrada nikdy nespí. Diváci, ktorí nestihli prvé predstavenie, tak dostanú druhú šancu zažiť unikátny koronaprojekt divadla, ktorý vznikol v hudobnej spolupráci s Martinom Geišbergom. Predstavenie je vhodné pre deti od 4 rokov.

Dvadsiateho šiesteho augusta sa Letodivy 2021 zakončia dobrodružnou bábkovou rozprávkou Popolvár na motívy diel Pavla Dobšinského. Slovenskej klasiky sa tentoraz ujali tvorcovia z legendárneho českého divadla Buchty a loutky, aby nekonvenčne, s humorom a odvážne pripravili bábkovú inscenáciu o pohľade na seba aj na iných, o sebavedomí, pýche a krivých zrkadlách. Predstavenie je vhodné pre deti od 3 rokov.

Predstavenia sa odohrajú vždy vo štvrtok o 18.00. Lístky je možné zakúpiť v predpredaji elektronicky a osobne len v deň predstavenia hodinu pred začiatkom v pokladnici divadla. V prípade nepriaznivého počasia sa predstavenie odohrá v priľahlej divadelnej sále na Škultétyho 5. Pre aktuálne informácie sledujte Facebook alebo web Bratislavského bábkového divadla.