„Zahrajte mi, muzikanti, vesele,
dokiaľ ja mám svoju mamku pri sebe.
Budete mi, muzikanti, smutne hrať,
keď sa budem od svej mamky odberať.“
Srdečne Vás pozývame 30. apríla 2022 o 14,00 hod. do Pezinského kultúrneho centra vypočuť si krásne piesne a vychutnať si čaro folklóru na podujatí Zahrajte mi muzikanti (presunuté z roku 2021), v rámci ktorého sa uskutočnia dve krajské postupové súťaže a prehliadky:
Eniki-beniki – súťaž a prehliadka detských folklórnych kolektívov – pripravená
v programových blokoch
a
Vidiečanova Habovka – súťaž sólistov spevákov, sólistov inštrumentalistov, speváckych skupín a ľudových hudieb detských folklórnych kolektívov.
Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Národné osvetové centrum.
Eniki – beniki je celoštátna postupová súťaž a prehliadka detských folklórnych súborov, ktorá sa koná každé dva roky. Počiatky tejto celoštátnej súťaže sú v Celoslovenskej prehliadke detských folklórnych súborov (1954), neskôr v celoslovenských prehliadkach detských tanečných kolektívov (1965, 1967). Prvý slovenský festival detských folklórnych skupín sa uskutočnil v roku 1969 a od roku 1971 sa konal každé dva roky. Koncom 90. rokov 20. storočia sa celoštátna súťaž začala konať pri detskom folklórnom festivale Pod likavským hradom a niesla totožný názov. Od roku 2019 sa súťaž realizuje samostatne, pod názvom Eniki beniki.
Vidiečanova Habovka je celoštátna postupová súťaž a prehliadka hudobného folklóru detí a dospelých. Súťaž je vrcholným podujatím svojho druhu na Slovensku a uskutočňuje sa od roku 1976, v minulosti napríklad pod názvami Celoslovenský festival ľudových hudieb a spevákov ľudových piesní (1977), Celoslovenský festival detských ľudových hudieb a spevákov ľudových piesní (1976, 1978), Celoslovenská súťažná prehliadka ľudovej hudby (1988), Detský festival ľudovej hudby (1998) a od roku 2009 ako Vidiečanova Habovka. Súťaž je striedavo určená pre deti do 16 rokov a pre dospelých od 16 rokov. Interpreti môžu súťažiť v štyroch kategóriách: detské ľudové hudby, detské spevácke skupiny, sólisti speváci a spevácke duá, sólisti inštrumentalisti. Hlavným cieľom súťaže je podporovať a rozvíjať poznanie hudobného folklóru Slovenska, vzťah detí k tradičnej ľudovej kultúre, štýlové interpretačné schopnosti muzikantov a spevákov a objavovať nové spevácke a muzikantské talenty v oblasti interpretácie ľudovej hudby.