Zamestnanci župných domovov sociálnych služieb sa môžu prihlasovať na očkovanie

3107

Online formulár na očkovanie proti COVID-19 je spustený. Prvá fáza očkovania sa týka aj zamestnancov zariadení sociálnych služieb.

Ministerstvo zdravotníctva SR sprístupnilo v sobotu na stránke korona.gov.sk online registračný formulár na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Záujem o vakcínu je veľký a očkovanie bude prebiehať v niekoľkých fázach. Formulár je v súčasnosti prístupný pre všetkých zdravotníckych pracovníkov, študentov, ktorí prichádzajú do kontaktu s pacientmi, sociálnych pracovníkov, ktorí pracujú v teréne, zamestnancov zariadení sociálnych služieb, zamestnancov spoločností, ktoré upratujú nemocnice.

Prioritne však Ministerstvo zdravotníctva SR pozýva tých, ktorí diagnostikujú, liečia a zabezpečujú starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19. „Registráciu v tejto chvíli môžu využiť aj osoby, ktoré pri starostlivosti o chorých priamo alebo nepriamo vypomáhajú.“. Sem patria študenti zdravotníckeho lekárskeho a nelekárskeho odboru, ktorí počas štúdia prichádzajú do kontaktu s pacientom, či zamestnanci spoločnosti, ktorí vykonávajú upratovaciu službu v nemocniciach.

Práca v zariadeniach sociálnych služieb je vysoko riziková. O bezpečnosť zamestnancov aj klientov sme sa starali poskytovaním ochranných pomôcok a testovaním, možnosť očkovania je však výborná správa. Zamestnanci tak ochránia nielen seba, ale aj seniorov a ostatných klientov.

Ďalšou, pre skoré očkovanie priorizovanou skupinou pre rizikovosť svojho povolania, sú zamestnanci domovov sociálnych služieb a terénni sociálni pracovníci. Všetci môžu využiť registráciu, a na základe svojej preferencie si vybrať termín už od 4. januára, a jedno zo šiestich vakcinačných centier. Registrácia je spustená pre pilotom otestované už očkujúce centrá v nemocniciach v Nitre, Banskej Bystrici, Košiciach a v troch nemocniciach v Bratislave,“ uvádza ministerstvo. Ďalšie centrá budú postupne pribúdať, rovnako aj možnosti očkovania pre ďalšie skupiny.

Požiadať o očkovanie môžete TU.