Vedeli ste, že baníctvo bolo rozšírené aj v Malých Karpatoch? Ťažilo sa tam zlato, antimonit, pyrit a ďalšie suroviny. Verejnosti je však sprístupnená iba jediná štôlňa. Nachádza sa neďaleko Pezinka.
Pezinské baníctvo sa viaže k dvom obdobiam. Prvé, v roku 1339 povolené kráľom Karolom Róbertom, bolo stredoveké dobývanie zlata ryžovaním v potokoch a dobývaním na miestach, kde zlaté žily vychádzali na povrch. Po prestávke ťažbu oživil v 18. storočí Jozef Entzler – jeho ťažiarstvo s názvom Mariana, Terézia a Jozef vykonávalo banské práce v starých štôlňach v lokalite Altstadt (pezinskom Starom Meste). Ťažba zlata tu nebola veľmi významná – za celú históriu sa ho tu vyťažilo len toľko, koľko za jeden rok v Hodruši v Štiavnických vrchoch.
Okrem zlata sa v okolí Pezinka ťažil pyrit a antimonit. Ťažba pyritu – základnej suroviny na výrobu síry a kyseliny sírovej – začala na prelome 18. a 19. storočia (banské pole Ferdinand-Karol). V polovici 19. storočia v súvise s ťažbou vybudovali v Pezinku prvú továreň na výrobu kyseliny sírovej v Uhorsku. Ešte v 50. rokoch 20. storočia sa na ložisku vykonávali banské práce. V roku 1906 bola v Pezinku daná do prevádzky prvá flotačná úpravňa antimónovej rudy v Rakúsko-Uhorsku. Spracovanie rudy pozostávalo z viacerých procesov. Konečným produktom bol antimónový koncentrát, ktorý sa ďalej spracovával v Kovohutách Vajsková. Poslednú baňu v Pezinku zavreli v roku 1992 a v súčasnosti sa dobývacie priestory rekultivujú.
Geopark Malé Karpaty patrí medzi najmladšie geoparky na Slovensku a nájdete v ňom veľa zaujímavých miest. Jedným z nich je aj štôlňa Budúcnosť v Pezinku. Vstúpiť do nej môžete po dohode a absolvovaní krátkeho školenia. Dostanete výstroj a baterku a môžete sa vybrať objavovať. Dozviete sa viac o útrobách našej Zeme, baníctve a nerastných surovinách v Pezinku. V štôlni sa dokonca nachádza aj pár pôvodných strojov.
Viac sa dočítate na www.geoparkmalekarpaty.sk a sprevádzanú prehliadku si môžete dohodnúť e-mailom.
O podzemných pokladoch sa dozviete aj v Pezinskom kultúrnom centre (Dom kultúry). Nachádza sa tu expozícia “Horniny, minerály a fosílie Malých Karpát”. Je to ucelená zbierka nálezov z celého pohoria, od Devína po Nové mesto nad Váhom. Je výsledkom objavovania tohto územia viacerými ľuďmi počas niekoľkých desiatok rokov. Je voľne prístupná, v časoch, keď je Dom kultúry otvorený.
Celým areálom vedie Banský náučný chodník. Detaily sa dozviete kliknutím na TENTO ODKAZ.
Zdroj a foto: Nie je túra bez Štúra, Banský náučný chodník Pezinok, Michal Feik