Zo Slovenska odlieta na zimu viac ako 150 vtáčích druhov

1060
Zo Slovenska odlieta na zimu viac ako 150 vtáčích druhov
Zo Slovenska odlieta na zimu viac ako 150 vtáčích druhov

Spomedzi asi 217 vtáčích druhov, ktoré na Slovensku hniezdia, odlieta na zimu viac ako 150. Migrácia na trase Európa-Afrika sa týka viac ako dvoch miliárd vtákov. Jesenná migrácia je oproti jarnej zhruba o tretinu pomalšia. Vrchol migrácie predpokladajú ornitológovia v októbri. TASR o tom informovala mimovládna organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).

Časť druhov už dosiahlo africké pobrežie. Ide o tie, ktoré letia najďalej a zároveň nemigrujú až tak rýchlo. Sú to trsteniariky spevavé, sedmohlásky, včeláriky či mucháriky, dážďovníky, kukučky a z väčších druhov napríklad bociany. „Vtáky sa na zimoviská neponáhľajú. Naopak, využívajú viacero zastávok na doplnenie energie či oddych. Mnoho z nich cez deň oddychuje či spí v tieni a na migráciu sa vydávajú radšej v noci,“ priblížil Roman Slobodník z RPS. Medzi výnimočné tak podľa neho patria prelety kŕdľa lastovičiek či bocianov počas dňa.

V aktuálnej sezóne je silná migrácia sýkoriek, najmä uhliarok či belasých, ktorá sa rozbehla už v auguste. Tieto druhy zvyčajne začínajú migrovať v októbri či novembri a známe sú najmä prelety mladých vtákov, opísal Slobodník. „Aktuálne migrujú aj cez naše územie vo veľkých kŕdľoch dospelé i mladé sýkorky, ktoré sú pôvodom z Pobaltia či Škandinávie. Podobne to platí aj pre čížiky či krivonosy,“ poznamenal.

Ornitológ zároveň poukázal, že v roku 1950 bol odhad počtu migrujúcich vtákov v jesennom období dvojnásobný. Na zastavenie poklesu je preto podľa neho potrebné ponechať v záhradke na strome niekoľko jabĺk či hrozna. Možno tiež nechať niekoľko štvorcových metrov zarásť burinou, ktorá bude v zime pre vtáky krmivom, alebo možno zasadiť pôvodné druhy drevín napríklad obnovením aleje.

Prvé vtáky sa podľa RPS vrátia koncom februára či v marci. Hlavná vlna návratu operencov spadá do druhej polovice apríla a v máji.

Zdroj: TASR