Žonglérka, bača zo salaša, speváčka či OSN delegát získajú významné ocenenia na Slovensku

554

Lenka žonglovala v známej reklame na makarenu a jej talent videli milióny ľudí. Martin z južného Slovenska sa na 5 dní stal bačom na salaši. Soňa nahrala debutový album a zaujala pesničkou, ktorá reflektuje vojnu na Ukrajine. Aj to sú mladí ľudia zo Slovenska, ktorí si už v pondelok, 27. júna 2022 o 14:00, preberú významné zlaté ocenenie vojvodu z Edinburghu v Primaciálnom paláci v Bratislave.

Gratulovať bude veľvyslanec aj umelci
Zlaté ocenenia vojvodu z Edinburghu bude odovzdávať britský veľvyslanec Nigel Baker, ale aj známe slovenské osobnosti ako napríklad kapela Hex, herec Juraj Kemka, standupistka Lujza Garajová-Schrameková, youtuber JurajVie či cestovateľ Peter Hliničan. K prvým desiatim zlatým absolventom z roku 2018 sa tak v pondelok do zlatej DofE rodiny pripojí 116 úspešných študentov. 

Do DofE sa v 130 krajinách ročne zapája vyše milióm mladých. A iba menej, ako trom percentám sa podarí dokončiť zlatú úroveň. Medzi známych držiteľov zlatej ceny patrí aj herec Hugh Jackam britský olympijský skokan do vody Tom Daley či manželka princa Williama – Kate Middleton.

Príležitosť, ktorá môže zmeniť život
“Úprimne si myslím, že tento program je jedna z najlepších príležitostí, ktoré môžu študenti využiť. Objavia nové záľuby, lepšie spoznajú sami seba, čo ich baví a čo nie, nájdu cieľ a smer, ktorým by sa chceli uberať a začnú na ňom pracovať,” vymenúva žonglérka Lenka, ktorá má okrem zlatého DofE už aj strieborné a bronzové ocenenie vojvodu z Edinburghu z predchádzajúcich rokov. Jej sa v rámci DofE podarilo vytrénovať v žonglovaní a účinkovať tak v v známej reklame na obchodný reťazec s piesňou makarena.

430 hodín. Toľko na sebe makajú zlatí
Mladý človek, ktorý chce ocenenie DofE získať, musí na sebe vytrvalo pracovať 6-18 mesiacov a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu a rezidenčný pobyt v neznámom prostredí. “V prípade zlatej úrovne sa dokopy rozprávame o vyše 430 hodinách, ktoré každý absolvent DofE strávil na vlastnom rozvoji a zlepšovaní svojho okolia. To v preklade znamená neuveriteľných 53 pracovných dní,” približuje riaditeľ DofE Slovensko, Miloš Ondrášik.

Ako pomôcť mladým pripraviť sa na budúcnosť
Zlaté ocenenie DofE uznáva aj vyše 20 top zamestnávateľov na Slovensku. Veria, že DofE rozvíja cieľavedomosť, vytrvalosť, vnútornú motiváciu a schopnosť spolupráce. Tieto atribúty považujú za nevyhnutné pre rozvoj slovenského biznisu, a preto sa rozhodli zohľadniť zlaté ocenenie DofE pri ich výberových procesoch,” vysvetľuje Ondrášik. Ocenenie pomáha aj v prípade, keď chce mladý človek študovať v zahraničí.

Zdroj: DofE