Župa plánuje tretí cyklomost cez rieku Moravu, spojí Gajary a Dürnkrut

1628

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) plánuje vybudovať už tretí cyklomost ponad rieku Moravu. Spojiť by mal tentoraz obce Gajary a Dürnkrut na rakúskej strane rieky. Cyklomost má byť súčasťou medzinárodnej cyklotrasy Eurovelo 13.

„Potenciál rieky v dolnej časti rieky Morava pre rozvoj cestovného ruchu nie je doposiaľ dostatočne využitý. Práve takýto projekt by rozvoj turizmu a cykloturizmu mal posilniť,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

Riaditeľka odboru územného plánovania BSK Barbora Lukáčová vysvetlila, že most bude stáť v prirodzenom inundačnom území, musí byť preto odolný voči záplavám. „Zároveň je požiadavkou, aby samotná stavba nebránila prirodzenej povodňovej vlne,“ upozornila.

Predstavitelia obce Gajary sa netaja tým, že by v blízkosti mosta chceli vybudovať Múzeum železnej opony, pripomínajúce obdobie studenej vojny a ostnatých drôtov, oddeľujúcich komunistický režim a slobodný svet. Slovensko a Rakúsko na území Bratislavského kraja spájajú už dva cyklomosty. V roku 2012 otvorili Cyklomost slobody medzi Devínskou Novou Vsou a Schlosshofom, v júni tohto roku zasa cyklomost VysoMarch medzi obcami Vysoká pri Morave a Marchegg.

Pozrite si video:

https://youtu.be/wXAG05z9MnI

Text: TASR
Video: Monika Kováčová

Stiahnite si: