Župan Droba na nočnej šichte: Ako funguje zimná údržba?

1893

Vodiči si neraz robia žarty, že cestárov zima vždy prekvapí. Ale ako je to naozaj? V Bratislavskom kraji napadol prvý sneh a s ním prišli aj komplikácie na cestách. Bratislavský župan Juraj Droba sa rozhodol, že sa na vlastné oči presvedčí, ako prebieha zimná údržba a správa ciest.

„Navštívil som stredisko našej cestárskej spoločnosti, ktorá sa stará o cesty II. a III. triedy v kraji. Absolvoval som nočnú jazdu v posýpacom vozidle a vyspovedal som vodiča ako to funguje v reálnom živote. Mnohí šoféri si myslia, že cestári dokážu doslova z minúty na minútu zázraky a zasnežené cesty budú lusknutím prstov suché. V našom kraji máme 500 kilometrov regionálnych ciest a ďalších 500 spravuje hlavné mesto. Preto nie je v ľudských silách robiť zázraky na počkanie, ale zmierňovať následky počasia. Napokon, posúďte sami. Ťažkú robotu majú títo chlapi, ale zaujímavú. Veľa som sa naučil, a hlavne tomu lepšie rozumiem. Môj cieľ je, aby to fungovalo ešte lepšie a efektívnejšie,“ zhrnul Juraj Droba.

Pozrite si video z nočnej šichty župana Juraja Drobu v posýpacom vozidle

V rámci zimnej údržby zabezpečuje župná cestárska spoločnosť posyp vozoviek, odstraňovanie snehu, dispečersko-spravodajskú službu a pohotovosť. Súčasťou práce cestárov je aj zimné značenie, ochrana pred závejmi a čistenie ciest po zimnej údržbe. Spoločnosť Regionálne cesty Bratislava má na starosti 512 km, 129 mostov a jeden cyklomost.

Zimná údržba trvá od novembra do marca. Počas minuloročnej sezóny cestári najazdili 1814 km pluhovania a 18.447 km posypu. Použili pri tom 1650,0 ton posypovej soli.