Zväčšenie lymfatických uzlín po očkovaní proti COVID-19 je normálne

3590

Zväčšenie lymfatických uzlín po očkovaní proti novému koronavírusu je normálne a bežné. Rovnaká reakcia vzniká aj po očkovaní inými látkami. Na sociálnej sieti to uviedol Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Očkovanie predstavuje imunitnú reakciu, počas ktorej sa lymfatické uzliny správajú obdobne a môžu sa zväčšiť. Obzvlášť tie, ktoré sa nachádzajú v blízkosti podania očkovacej látky, teda v podpazuší. „Je to normálna reakcia, ktorá vzniká aj po očkovaní inými látkami, nie len vakcínami na prevenciu ochorenia COVID-19,“ spresnil ŠÚKL.

Pripomína, že lymfatické uzliny sú dôležitou súčasťou imunitného systému. Obsahujú biele krvinky – lymfocyty, ktoré sa zúčastňujú obranných reakcií tela voči baktériám či vírusom. „Počas takejto reakcie sa môžu zväčšiť,“ opísal ŠÚKL.

V prípade, že sa uzliny zväčšia po očkovaní, zdurenie alebo zväčšenie časom ustúpi samovoľne. Ústup môže trvať aj niekoľko dní. „V prípade, že zdurenie alebo zväčšenie pretrvávajú, odporúčame poradiť sa s ošetrujúcim lekárom,“ dodal ŠÚKL.  

• Comirnaty – zväčšené lymfatické uzliny – menej časté (menej ako 1 zo 100 osôb) – častejšie pozorované po podaní posilňovacej dávky,

• Spikevax – opuch, citlivosť v podpazuší – veľmi časté (viac ako 1 z 10 osôb),

• Janssen – zväčšenie lymfatických uzlín – zriedkavé (menej ako 1 z 1 000 osôb),

• Vaxzevria – zväčšené lymfatické uzliny – menej časté (menej ako 1 zo 100 osôb).

Zdroj: TASR, ŠUKL