Zvieratá v našom regióne: Radostné, hravé a roztomilé vydry

20593
Mláďa vydry. Roztomilý výraz tváre však majú aj v dospelosti.
Mláďa vydry. Roztomilý výraz tváre však majú aj v dospelosti.

Vydry sú roztomilé a vyzerajú, akoby sa stále smiali. Sú spoločenské a pri hrách ich dokážete pozorovať celé hodiny. Sú veľmi vynaliezavé, radi sa napríklad spúšťajú z brehov do vody ako deti na šmýkačke. Zaujímavé tiež je, že vydávajú rôzne zvuky podobné pískaniu, ale aj ľudskému chichotaniu. Pobytové stopy vydry riečnej spozorovali počas tohto týždňa po roku opäť v okolí vodného toku Vydrica pri Dlhých Lúkach.

Všimnite si ich labky s plávacími blanami a srsť, ktorá je pokrytá olejom, vˇďaka čomu sa ich koža prakticky nikdy nenamočí.

Sú samozrejme výbornými plavcami a radi sa potápajú, pričom aj pod hladinou sa dokážu naháňať. Na brehoch nechodia, ale skôr skackajú. Majú veľmi hustú srsť, ktorá ich chráni pred premočením, plávacie blany a obrovský chvost, vďaka ktorému sú vo vode rýchle a obratné. Podľa ťažkého chvosta ľahko rozoznáte aj ich stopy v blate.

Vydry riečne sú zákonom chránené a patria medzi lasicovité šelmy. Vážia od 5 do 12 kilogramov, samce sú výrazne väčšie, dožívajú sa až 20 rokov. Vydra je výborný lovec a často ju uvidíte s rybou v ústach, ale chutia im aj ondatry a malé vodné vtáky. Pod vodou vydržia neuveriteľné 4 minúty a plávať dokážu rýchlosťou až 15 kilometrov za hodinu. Vo vode však vedia aj relaxovať, napríklad plávaním na chrbte, čo je obzvlášť milý pohľad.

Svojím správaním sú veľmi podobné ľuďom – radi relaxujú, hrajú sa a objavujú.

Kde môžete vydry stretnúť

Ak si myslíte, že pozorovanie zvierat je náročné a šanca stretnúť napríklad chránenú vydru riečnu je malá, radi vás presvedčíme o opaku. Náš región je bohatý na vodu a vydry môžete zbadať na viacerých miestach. Musíte byť čo najtichšie a myslieť aj na to, že voľne žijúce zvieratá splývajú s prostredím.

Vydra dokáže plávať rýchlosťou až 15 kilometrov a na jedenkrát odpláva takmer pol kilometra.

Vydrám sa páči napríklad v Malom Dunaji, alebo sa môžete vybrať do Novej Dedinky a spolu s inými zvieratami ich pozorovať v Rodinnom parku pri náučnom chodníku, na toku potoka Čierna voda. Najväčšia šanca zbadať vydru je podvečer, kedy zvyčajne chodia loviť. V zime však lovia aj počas dňa, aby si dopĺňali energiu, ktorú potrebujú na zahriatie.

Pracovníci Mestských lesov v Bratislave po roku opäť spozorovali pobytové stopy vydry riečnej v okolí vodného toku Vydrica pri Dlhých Lúkach. Viac sa dočítate v článku Do mestských lesov sa opäť vrátila vydra riečna.