Ako nájsť duševnú rovnováhu v čase, keď čelíme novým výzvam, smutným udalostiam? Zaručené recepty nenájdete v žiadnej knihe. Chce to len udržiavať sa v dobrej psychickej kondícii a skúšať, čo vo vás znovu prebudí pocit spokojnosti.
Zachovať si denný režim z minulosti a majte dennú rutinu. Veľa čítajte, počúvajte hudbu, starajte sa o rastlinky v byte, začnite kresliť, modelujte, spievajte.
Komunikujte s blízkymi. Komunikácia s rodinou a priateľmi je dôležitá. Nehanbite sa zavolať, prípadne sa ozvite aj starým známym, s ktorými ste sa dlhšiu dobu nerozprávali a nie ste v kontakte.
Zacvičte si. Malá fyzická aktivita doma je dobrá pre všetkých. Ale trénujte aj myseľ – napríklad každodenným precvičovaním pamäte. Seniori môžu nájsť množstvo cvičení napríklad aj na stránke https://seniorivpohybe.sk/. Alebo skúste krížovky či sudoku.
Nenechajte sa zbytočne zavaliť negatívnymi správami. Zvážte, koľko informácií denne potrebujete a čo najviac času venujte sebe, blízkym a činnostiam, pri ktorých sa cítite najlepšie. Radšej si pozrite dobrý film, alebo seriál.
Plánujte. Vždy majte nejaký cieľ, pokojne do ďalšieho dňa či na celý týždeň.
V prípade obáv či úzkosti môžu teraz seniori a seniorky v rámci Senior Linky využiť aj možnosť konzultácie so psychológom – stačí zatelefonovať na Senior Linku 0800 242 000 v čase od 13:00 – 17:00 v pracovné dni.
Samotná prevádzka Senior Linky zostáva nezmenená v čase od 8:00 – 17:00. Je však už dostupná aj cez víkendy a aj teraz počas veľkonočných sviatkov. Jej telefonisti sú pripravení reagovať na výzvy, pred ktoré naše mesto a jeho starších obyvateľov postavili riziká spojené so šírením koronavírusu.
Zdroj: FB