Do Dúbravky príde výstava s príbehmi ľudí, ktorí prežili holokaust

1126

V nedeľu 19. decembra inštalujú v bratislavskej Dúbravke výstavu pod názvom Po druhej svetovej vojne. Projekt občianskeho združenia Post Bellum SK približuje pätnásť príbehov ľudí, ktorí prežili vojnu a holokaust. Pred dúbravským domom kultúry si ju bude možné pozrieť od 19. decembra do 17. januára 2022. Autorom portrétov je fotograf Tomáš Halász a grafiky s názvom Bojovník proti fašizmu Matúš Maťátko.

So sestrou prežila koncentračný tábor Osvienčím-Brezinka a aj pochod smrti. „Museli sme v ňom kráčať tri dni a toho, kto nevládal, zastrelili,“ pre Pamäť národa spomínala Marta Szilárdová z Levíc. Mesta, ktoré bolo v roku 1938 pripojené k Maďarsku. Domov sa po pochode smrti dostali so sestrou cez zbombardované Drážďany.

Ako pätnásťročného ho deportovali do pracovného tábora. Keď mal dvadsať, začal bojovať s partizánmi v Slovenskom národnom povstaní. Otto Šimko, právnik a novinár, dostal v roku 2017 Cenu pamäti národa.

Keď bol dieťa, prežil nacistické tábory v Seredi a Bergen Belsene. Trpel silnou podvýživou a dyzentériou, v dospelosti pracoval aj ako turistický sprievodca, zahraničných turistov sprevádzal Pamätníkom Chatama Sofera. Juraj Kohlmann zomrel vo februári vo veku 82 rokov.

„To sú tri z pätnástich silných autentických príbehov ľudí, ktoré približujú hrôzy druhej svetovej vojny. Aby nezanikli a nezabudlo sa, vznikla výstava s názvom Po druhej svetovej vojne. Cieľom tejto putovnej výstavy je dokumentovať a prinášať ľudské príbehy do rôznych miest Slovenska, rôznym generáciám, divákom,“ pripomenula hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinátová.

Zdroj: TASR, Dúbravka