Ochranné vybavenie proti koronavírusu sa rýchlo míňa vinou nakupovania v panike

7485

Dobrou správou je, že poznatky o šírení koronavírusu podľa vyhlásenia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v utorok, rýchlo pribúdajú. Zároveň WHO varovala, že ochranné vybavenie ako masky a okuliare sa „rýchlo míňa“. Zdravotníci, ktorí prichádzajú do kontaktu s vírusom ho však potrebujú.

WHO, dozorná agentúra OSN, vyjadrila obavy, lebo masky, okuliare a ďalšie ochranné vybavenie používané zdravotníkmi sa míňajú vinou nakupovania v panike a manipulovania na trhoch. WHO tiež upozornila na „nesprávne používanie a hromadenie“ týchto ochranných pomôcok.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zdôraznil, že nie je možné zastaviť COVID-19 bez chránenia zdravotníckych pracovníkov. Ceny chirurgických masiek sa zvýšili až šesťnásobne a cena respirátorov sa strojnásobila, dodal.

Tedros oznámil, že WHO dodala vyše pol milióna súprav ochranného vybavenia do 27 krajín. Zároveň vyzval na zvýšenie v produkcii ochranného vybavenia a doplnil, že podľa odhadu WHO je na ochorenie COVID-19 potrebných každý mesiac 89 miliónov ochranných masiek, 76 miliónov párov zdravotníckych rukavíc a 1,6 milióna okuliarov.

V 77 krajinách a teritóriách zomrelo na toto ochorenie vyše 3100 ľudí a vyše 92.000 sa koronavírusom nakazilo. Obavy, že vírus sa šíri prostredníctvom ľudí, ktorí vyzerajú zdraví viacmenej popiera fakt, že iba jedno percento prípadov nákazy zaznamenaných v Číne bolo bez príznakov

Ochoreniu COVID-19 spôsobenému novým koronavírusom tak dosiaľ vo svete podľahlo približne 3,4 percenta z nakazených ľudí uviedol v utorok Tedros. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

S pribúdajúcimi poznatkami o koronavíruse a o jeho šírení možno povedať, že nový vírus je „jedinečný“.

Pre porovnanie uviedol, že sezónna chrípka vo všeobecnosti zabije oveľa menej než jedno percento nakazených osôb. Na ochorenie COVID-19 je však náchylných oveľa viac ľudí, pričom u niektorých je priebeh choroby veľmi vážny až smrteľný. Tedros preto chápe, prečo ľudia teraz urýchlene nakupujú a zásobujú sa ochrannými pomôckami. „Strach je prirodzená reakcia ľudí na akúkoľvek hrozbu, predovšetkým vtedy, keď je to hrozba, ktorú úplne nepoznáme,“ dodal.

Kým mnoho ľudí si rokmi vybuduje imunitu voči sezónnej chrípke, „nikto nemá imunitu“ na nový koronavírus, pripustil Tedros. Zároveň sa však ochorenie COVID-19 nešíri tak ľahko ako chrípka. Na rozdiel od chrípky je možné jeho šíreniu zabrániť. Ďalším rozdielom podľa Tedrosa je aj to, že kým chrípka sa ľahko šíri od ľudí, ktorí nemajú žiadne príznaky, dôkazy z Číny ukazujú, že „iba jedno percento hlásených prípadov nemá príznaky“.

Zdroj: TASR