Ako dlho v sebe človek nosí vírus a môže sa vyliečený pacient znova nakaziť?

56432

Takmer 90 percent ľudí v Číne, ktorí sa nakazili novým koronavírusom, je už doma a väčšina z nich si môže povedať, že sú vyliečení. O koronavíruse však toho ešte veľa nevieme. Ukazuje sa, že to s tým vyliečením také jednoduché nebude. Vedci nepretržito pracujú a snažia sa prísť aj na to, ako dlho vyliečený človek môže byť pre iných hrozbou.

Výskumy ukazujú, že infekčnosť vrcholí skoro a pacient s miernymi príznakmi sa stane nízkorizikovým po približne 10 dňoch. Výskumy v Číne zas po sledovaní štyroch nakazených objavili stopy vírusu v tele aj po 14 dňoch od zmiznutia príznakov.

Každý z infikovaných, by za bežných okolností mal získať voči vírusu imunitu aspoň na určitú dobu. Vo Wu-Chane otestovali 147 pacientov, ktorí sa z koronavírusu vyzdraveli a piatim vyšiel opäť pozitívny test. Znepokojivou správou je tvrdenie čínskych vedcov, že 14 percent vyliečených pacientov sa znova vírusom infikovalo.

Sú na vine testy? Vedci skúmajú, či sa títo ľudia naozaj nakazili znova, alebo sú na vine testy. Čo vedcom nahráva je fakt, že nezaznamenali, že by niektorý z vyliečených nakazil ďalšieho, s kým prišiel do kontaktu. Je teda možné, že testy týmto pacientom vyšli falošne pozitívne, no najnovšie poznatky hovoria, že koronavírus sa v tele môže držať celé týždne. Lekári preto odporúčajú aj po negatívnych výsledkoch zostať preventívne v 14 dňovej karanténe.

Pri iných vírusoch vieme povedať, že naše telo na určitú dobu zostalo imúnne voči opätovnému nakazeniu. V prípade koronavíru však toho vieme stále málo.