Ako funguje vakcína od AstraZeneca?

23996

O vakcíne od spoločnosti AstraZeneca prichádzajú v posledných dňoch výborné správy: podľa štúdie Edinburskej univerzity už prvá dávka tejto vakcíny znižuje riziko hospitalizácie až o 94%, čo bolo dokonca viac ako pri vakcíne od spoločnosti Pfizer.

Podobne ako pri mRNA vakcínach, ani vakcína od AstraZeneca neobsahuje živý koronavírus. Obsahuje len jeho konkrétny gén, ktorý predstavuje „návod“ pre bunky, na základe ktorého si dokážu vyrábať charakteristický výbežok koronavírusu tzv. „spike“ proteín“.

Tento gén je uložený v adenovíruse, pomocou ktorého prenikne do bunky. Adenovírusy sú bežne sa vyskytujúce vírusy, ktoré spôsobujú príznaky podobné chrípke. V tejto vakcíne sú však modifikované a nemôžu spôsobiť infekciu, slúžia len na „dopravu“ génu koronavírusu do bunky.

Bunka si na základe tohto génu „spike“ proteínu začne vyrábať kópie „spike“ proteínov, ktoré aktivujú imunitný systém. Telo a imunitný systém sa takto naučia bojovať proti koronavírusu a neskôr si dokážu poradiť aj so skutočným koronavírusom.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Viac sa o vakcíne dočítate tu: