Končí školský rok a na 8 týždňov „zamávate“ škole, úlohám, povinnostiam aj učiteľom. Ako to už býva, koniec školského roka býva spojený aj s istou dávkou stresu a tlaku.
Symbolom konca školského roka je vysvedčenie, ktoré vie byť aj poriadnym strašiakom. Môže ovplyvniť to, s akou emóciou na prázdniny vstúpite a ako ich zmení. Mnohí z vás hovoríte o svojich obavách, že sklamete svojich rodičov, aj o tom, že vám známky zmaria nejaké prázdninové plány. Spomínate aj to, že máte obavu, že prázdninami utrpia niektoré vaše vzťahy a priateľstvá. Všetko, čo prežívate v súvislosti s týmto obdobím je v poriadku, len v tom celom nezostávajte sami. Chceme vás podporiť, aby ste nám o svojich pocitoch aj naďalej hovorili.
SME TU: ANONYMNE – BEZPLATNE – NONSTOP na IPčko.sk, Krízovej linke pomoci a na emailovej poradni pomoc@ipcko.sk alebo osobne na bezpečnom mieste pre mladých ľudí v Klube Machovisko alebo v centre krízovej intervencie Káčko Bratislava a Káčko Malacky.
Čo vám môže pomôcť zvládnuť stres spojený s koncom školského roka
ODDYCH – každý deň si doprajte niečo, čo máte radi a pri čom si môžete oddýchnuť (šport, hry, seriál, knihy, nakupovanie,..)
KONTAKT – buďte v kontakte s ľuďmi, ktorých máte radi a chcete s nimi niečo zaujímavé
HOVORTE/PÍŠTE – hovorte alebo píšte o tom, čo prežívate s niekým, komu dôverujete alebo anonymne na našich linkách pomoci
SPOLOČNE – zorganizujte si v triede nejakú spoločnú aktivitu, ktorá nie je spojená so vzdelávaním (piknik, výlet, súťaž, návštevu nejakého podujatia,..)
HRY – zahrajte si spoločne nejaké pohybové, športové, stolové alebo online hry
POHYB – venujte sa pohybu, ktorý máte radi – vychádzky, šport, turistika,…
VYSPI SA – nedostatok spánku nepomáha. Vieme, že sa snažíte byť super a všetko zvládnete, ale bez spánku to ide ťažšie a všetko trvá dlhšie
SMIECH – pozrite si niečo vtipné, smiech je naozaj výborný spôsob, ktorým uvoľnite fyzické napätie, znížite stres a zvyšujete imunitu.
„ČAS NA STAROSTI“ – naplánujte si počas dňa 15-minútový „čas na starosti“, kde si môžete zapísať svoje starosti a prepracovať ich
PUSTITE SI HUDBU – hudba redukuje stres a má pozitívny vplyv na zdravie
ODMENA – na konci dňa si dajte niečo za odmenu, čo vás poteší- kniha, hudba, film, prechádzka,čokoláda, telefonát,…výber necháme to na Vás 🙂
VYPÍŠTE ALEBO VYKRESLITE SA – dostať zo seba von to, čo nám beží hlavou, a čo cítime, je skutočne uvoľňujúce. Spôsobov, akými to môžete urobiť je niekoľko a je len na vás, ktorý bude pre vás OK.
DÝCHAJTE – znie to ako klišé, ale funguje to – pomalý a hlboký nádych a výdych pomáha zvládať náročné situácie.
Pár odporúčaní pre učiteľov
Posledné dni v škole sú rovnako náročné aj pre vás. Vyberte si niektorú z aktivít a strávte posledné dni s vašimi žiakmi v čo najväčšom pokoji, bez stresu a užívajte si vzájomnú prítomnosť.
ZMEŇTE PROSTREDIE – skúste posledné dni v škole stráviť aj inde ako vo svojej triede (knihovňa, exteriér školy, park,…)
ZMEŇTE SI SEDENIE – nechajte ich sedieť na zemi, na tulivakoch, fit loptách,…
ROZHOVORY – koniec roka je príležitosť na otvorenie tém, na ktoré ste možno nemali počas roka čas…doprajte si ho teraz.
KALENDÁR – urobte si plánovací a odpočítavací kalendár.
PAUZA – hrajte spoločenské hry, zahrajte si spoločne online hru, čítajte si knihy, počúvajte podcasty alebo audioknihy, niečo si spolu uvarte, urobte si nejaký tematický deň,…
INŠPIRUJTE SA – zdieľajte spoločne niečo, čo vás baví, hovorte o tom spolu a inšpirujte sa navzájom. Napríklad vás „tanečníčk/a“ z vašej triedy môže naučiť nejaká kroky alebo choreografiu, s ďalším si môžete vytvoriť domáce shushi, lebo je v tom dobrý a niekto iný vás zase môže inšpirovať nejakou umeleckou aktivitou. Toto máte šancu zažiť vtedy, keď z nich urobíte „profíkov“ na danú tému alebo oblasť.
ROZPRÁVAJTE – vytvorte si priestor na zdieľanie svojich spomienok, ktoré sa viažu k tomuto školskému roku.
AKCIA – naplánujte si niečo spoločné, spýtajte sa, čo by chceli vaši žiaci robiť a ako by chceli tráviť posledné dni. Dajte im môžnosť o tom rozhodnúť a tvoriť plán.
Pár odporúčaní pre rodičov
Aj pre rodičov tu máme pár odporúčaní, ktoré by mohli byť užitočné v zvládaní najbližších dní.
PÝTAJTE SA – opýtajte sa vášho dieťaťa na to, aké by chcelo mať leto a snažte sa spoločne vytvoriť letný plán
TÁBOR – netlačte na to, že vaše dieťa musí absolvovať niekoľko táborov, aby ste mali pocit, že jeho prázdniny sú efektívne a dobre využité. Aj oni potrebujú oddych a venovať sa svojim záujmom
POCITY – pomôžte svojmu dieťaťu vyjadriť, čo cíti tým, že vytvoríte bezpečné miesto a porozprávate sa s ním
ČAS – nájdite si čas na naladenie sa na pocity svojho dieťaťa
ODDYCH – povzbudzujte svoje dieťa, aby si každý deň urobilo čas na oddych pri niečom, čo ho baví: pri videohrách, športe, hraní vonku atď.
KAMARÁTI – podporte vaše dieťa, aby zostalo v kontakte so svojimi kamarátmi a poskytnite mu na to priestor
ZNÁMKY – uľahčite svojmu dieťaťu stres z vysvedčenia tým, že budete na známky reagovať pozitívny a podporným spôsobom, hodnotu Vášho dieťaťa nezobrazujú známky.
STRES – snažte sa zvládať svoj vlastný stres tak, aby ho neprebralo vaše dieťa
Keby niečo…SME TU aj pre Vás na Krízovej linke pomoci 0800 500 333 – www.krizovalinkapomoci.sk