Bratislava: Testovaní vo vozidlách MHD dostanú výsledok cez SMS či mail

4563

Dopravný podnik Bratislava (DPB) poskytne cez víkend (23. – 24. 1.) na skríningové testovanie ľudí 50 vozidiel mestskej hromadnej dopravy (MHD). Prevažnú väčšinu budú tvoriť kĺbové autobusy. Po 12 ich bude v bratislavských najväčších mestských častiach, a to v Ružinove a Petržalke. Informovala o tom hovorkyňa dopravcu Ľubica Melcerová.

Osem kĺbových autobusov bude slúžiť ako odberové miesta na bratislavskom Letisku Milana Rastislava Štefánika. DPB poskytne na testovanie aj štyri trolejbusy, dva na Čiližskej a dva pri Cintoríne Vrakuňa. K dispozícii budú aj dve električky, ktoré budú pristavené pri historickej budove Slovenského národného divadla (SND) v centre Bratislavy. „Poskytnutím pomerne veľkého množstva vozidiel chceme pomôcť k bezproblémovému priebehu testovania v hlavnom meste,“ povedal predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský.

Na týchto odberových miestach sa bude testovať oba víkendové dni od 8.00 do 18.00 h, s prestávkou od 12.00 do 13.00 h. Hlavné mesto má vo štvrtok spustiť rezervačný systém na odberové miesta vo vozidlách MHD. Interiér vozidiel MHD bude slúžiť výlučne testovaciemu tímu, verejnosť absolvuje testy v exteriéri pri vozidle. „Pri jedných dverách dopravného prostriedku bude administratíva a pri ďalších odber vzorky. Výsledok príde mailom, respektíve SMS správou. Ktoré konkrétne dvere budú vyčlenené na testovanie, závisí od typu vozidla, postup však ostáva nezmenený,“ priblížila Melcerová.

V teréne bude počas víkendu aj autobus s pracovníkmi „COVID busters“. Tí budú zabezpečovať dezinfekciu sociálnych zariadení pre testovacie tímy a vodičov MHD, a priebežne budú dezinfikovať aj vozidlá. „Autobusy, trolejbusy aj električky sa ešte v nedeľu večer vrátia do vozovní, kde budú v nočných hodinách dôsledne dezinfikované, aby boli v pondelok (25. 1.) ráno pripravené zaradiť sa do premávky,“ skonštatovala Melcerová.

Mobilné odberové miesta pri vozidlách MHD budú v Ružinove na Letisku M. R. Štefánika, pri Miestnom úrade Ružinov na Mierovej, na parkovisku Miletičova, V Dúbravke pri Základnej umeleckej škole Bagarova, vo Vajnoroch na Rybničnej ulici, v Devíne na parkovisku pod hradom Devín, v Podunajských Biskupiciach pri Gymnáziu Hronská a pri Základnej škole (ZŠ) Bieloruská na Hradskej ulici, v Rači budú v areáli futbalového klubu Rača. V Petržalke budú vozidlá MHD v areáli dostihovej dráhy, na parkovisku pred hypermarketom, pri Technopole, na Námestí republiky či na parkovisku Matadorka. V Novom Meste bude vozidlo pri Hant Aréne, v Devínskej Novej Vsi na Bystrickej ulici pri tretej bráne závodu Volkswagen. Vo Vrakuni na Čiližskej (zastávka) a pri cintoríne Vrakuňa (zastávka). V Starom Meste na Šafárikovom námestí i na zastávke Jesenského pri SND a v Karlovej Vsi na parkovisku v Slávičom údolí.

Zdroj: TASR