Župní cestári sa pustili do jarného upratovania. Upozorňujú na neporiadok v prírode

1088

Po zimnej údržbe začali cestári Regionálnych ciest Bratislava upratovať cesty, mosty, ale aj krajnice, kosiť a upravovať zeleň. Prácu im však komplikuje veľký neporiadok v prírode.

Stroje zimnej údržby vystriedali po mrazoch a snehu zametacie a kosiace vozidlá. Cestári upratujú cesty, mosty, parkoviská, priekopy aj krajnice. Brzdí ich však  množstvo odpadkov, ktoré nie sú len bezprostredne pri cestách, ale aj ďalej v prírode, ktorá lemuje cesty. Napríklad cesta na Pezinskú Babu, ktorá je v našej správe, je plná smetí.

Cestári nazbierali pri cestách obrovské množstvo odpadkov.

Cestári musia napríklad pri kosení najskôr pozbierať odpad, pretože kosačky by smeti rozsekali na drobné čiastočky. Oveľa väčší problém je však nebezpečenstvo, ktoré predstavujú pre ekosystém. Ohrozujú zvieratá, rastliny, ale aj kvalitu pitnej vody. Cigareta sa rozkladá tri roky, žuvačka päť rokov, plechovka až do sto rokov, PET fľaša od 100 do 1000 rokov a sklo neuveriteľných 4000 rokov. Cestári tiež zistili, že do priekop a ku krajniciam je vyvážaný stavebný či komunálny odpad, čo je absolútne neprijateľné. Buďme zodpovední a chráňme si našu prírodu.