Bratislavský samosprávny kraj prináša Správu z hodnotenia plnenia Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja

624
Záhorská Bystrica

Bratislavský samosprávny kraj v piatok 20. 09. 2024 schválil krajskými poslancami na zasadnutí Zastupiteľstva BSK Správu z hodnotenia PHRSR BSK 2021 – 2027, ktorú spracoval Odbor stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov po trojročnom monitorovacom období (ďalej len „Správa“). Táto správa zabezpečuje monitorovanie a hodnotenie plnenia PHRSR BSK 2021 – 2027. Vypracovanie správy zahŕňa obdobie rokov 2021 až 2023 a prebehlo formou pracovných stretnutí, na ktorých sa zúčastnili zástupcovia všetkých obcí, miest a mestských častí na území kraja.

Bratislavský kraj čelí špecifickým problémom v porovnaní s ostatnými krajmi, keďže ide o kraj s najrýchlejšie rastúcim počtom obyvateľov na Slovensku, s vysokým podielom neprihlásených obyvateľov na trvalý pobyt a vysokou hustotou zastavanosti územia. To vytvára extrémny tlak na územie nielen z hľadiska kvality života, ale aj z pohľadu rozvoja miest a obcí.

Bratislavský kraj za posledných 10 rokov zaznamenal nárast počtu obyvateľov o približne 110 tisíc, pričom za posledných 5 rokov pribudlo približne 70 tisíc obyvateľov. Tento rýchly rast vytvára veľký tlak na verejnú infraštruktúru, služby, životné prostredie a udržateľnú dopravu.

Kľúčové opatrenia v rámci udržateľnej mobility zahŕňajú projekty zamerané na podporu verejnej osobnej dopravy. V sledovanom období sa realizovali štyri prestupné terminály, ktoré spájajú rôzne spôsoby dopravy.

V oblasti životného prostredia, vzhľadom na rýchly nárast počtu obyvateľov za posledných 10 rokov, má Bratislavský kraj najvyššiu mieru produkcie komunálneho odpadu na Slovensku. V roku 2022 bolo vyprodukovaných 567 kg odpadu na obyvateľa, čo je vyššia hodnota ako celoslovenský priemer (478 kg/obyvateľ).

BSK sa v roku 2021 podarilo v spolupráci s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI SR) vyrokovať financovanie rozširovania kapacít materských a základných škôl. Na základe hodnotenia PHRSR BSK bolo v kraji vytvorených približne 2 862 nových miest v materských školách a približne 355 nových tried v základných školách.

Pandémia COVID-19 zasiahla Slovenskú republiku v oblasti cestovného ruchu v januári 2020, čo viedlo k obrovskému poklesu návštevnosti a prenocovaní v Bratislavskom kraji v roku 2021, a to až o 70 %. Podľa analýz z Koncepcie rozvoja cestovného ruchu v BK v roku 2021 nastal pokles zahraničných turistov o 9 %, no počet domácich turistov vzrástol o 30 %. Rovnako sa predĺžila priemerná dĺžka pobytu o 10 %. Domáci turizmus je tak základom stabilizácie a opätovného rozvoja cestovného ruchu v Bratislavskom kraji.

V roku 2023 BSK úspešne dokončil dva projekty transformácie a deinštitucionalizácie zariadení sociálnych služieb (DSS a ZPB MEREMA, DSS a ZPS Rača). Obyvatelia kraja zápasia s vysokými nákladmi na bývanie a služby, čo spolu s pandemickou situáciou a zvýšenou infláciou zvýšilo riziko chudoby v kraji.

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti, najmä všeobecných lekárov pre dospelých a pediatrov, je v najbližších rokoch v kraji ohrozená. Priemerný vek lekárov bol v roku 2022 na úrovni 56 rokov. Na konci roku 2023 BSK vyhlásil výzvu v rámci Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy, v rámci ktorej sa podporila rekonštrukcia a modernizácia ambulancií vrátane materiálno-technického vybavenia.