Úplnosť veľkomesta sa často spája s tým, aký priestor poskytuje kultúre a umeniu. Priestor ako nehmotný pojem aj ako miesto, kde sa odohrávajú veľkolepé príbehy z ríše fantázie hudobných velikánov, divadelných mágov či majstrov výtvarného umenia.
Paríž má Louvre, Madrid Museo del Prado, Londýn Národnú galériu. Na kultúrnu mapu sveta sa veľkými písmenami zapisujú aj menšie mestá, ako je Bilbao a jeho neuveriteľné Guggenheimovo múzeum či naša Bratislava svojou úchvatnou Danubianou.
Tri elementy
Je to miesto, kde sa spájajú tri kľúčové elementy úspechu: moderná architektúra, silný príbeh a kvalitný obsah. Tieto prvky lákajú milióny turistov za umením po celom svete a bude skvelé, ak ešte viac objavia Danubianu. Od svojho otvorenia v miléniovom roku 2000 sa Danubiana Meulensteen Art Museum stala dejiskom mnohých fascinujúcich výstav, ktoré prezentovali to, ako vidia svet súčasní umelci. A na rok 2019 tu majú tiež smelé plány. Uvidíte výstavy slovenských i svetových autorov, akými sú Marek Ormandík, Zuang Zhon Yi, Rudolf Sikora, Vladimír Židlický, Ákos Birkás, Viktor Hulík a Vladimír Gažovič. Tešiť sa môžete aj na veľkú výstavu filipínskeho umenia.
Dostavba pre mladé talenty
Takmer 20 rokov od svojho vzniku sa Danubiana dočká aj ďalšej veľkej premeny. Na jar 2019 má byť v industriálnom duchu dokončený Pavilón súčasného umenia určený mladým slovenským umelcom. Svoju tvorbu budú môcť prezentovať na 500 m², čo je vynikajúca príležitosť, ako sa zviditeľniť, keďže Danubianu ročne navštívi okolo 60 000 priaznivcov umenia. Dostavba rozšíri priestory už aj tak impozantného diela architekta Petra Žalmana, ktorý stojí za nápadom dať múzeu šošovkovitý tvar odkazujúci na minulosť tohto miesta. Práve takýto tvar totiž mali rímske galéry, ktoré kedysi používali Rimania obývajúci toto územie. Ďalšia časť múzea, v ktorej sa nachádza stála zbierka, bola dostavaná podľa návrhu architekta Jána Kukuľu v roku 2014.
Sen premenený na skutočnosť
Nič z toho by nebolo možné bez lásky k umeniu galeristu Vincenta Polakoviča, ktorý sa v roku 1990 vydal po stopách Vincenta van Gogha. Poznávacia cesta po miestach, kde umelec žil a tvoril, trvala mesiac a priviedla Polakoviča k myšlienke otvoriť doma v Poprade prvú súkromnú galériu na Slovensku – Žltý dom Vincenta van Gogha. Následne sa zoznámil s holandským zberateľom a mecenášom umenia Gerardom Meulensteenom, čo viedlo k splneniu veľkého sna. Jeho realizáciu si pozrite osobne. Len tak dokonale precítite spojenie prírody s umením. Vonku, kde od Dunaja vždy príjemne veje, vás nadchnú plastiky. Vnútri zasa veľkorysý priestor, ktorého spätosť s riekou pochopíte cez veľké okenné sklá. Očarí vás možno rovnako ako niektorého z európskych panovníkov či známych osobností, ktoré miesto navštívili. A keď sa týchto pohľadov nasýtite, vyjdite na pochôdznu časť strechy múzea. Vidieť, ako tu zapadá slnko, je jedným z vrcholov návštevy v Danubiane.