Juniorská majsterka Európy v lukostreľbe je žiačka župnej školy

475
Zlato na Bullovej: Janka Klasová, III. DE - majsterka Európy v lukostreľbe
Zlato na Bullovej: Janka Klasová, III. DE - majsterka Európy v lukostreľbe

Úspech má mnoho tvárí a prichádza v rôznych formách. Pre Janku Klasovú, študentku tretieho ročníka Strednej odbornej školy pedagogickej, sa úspech spojil s jej vášňou pre lukostreľbu. V lete roku 2023 dosiahla niečo, čo by si väčšina ľudí len ťažko predstavovala – stala sa majsterkou Európy v 3D lukostreľbe v kategórii junior. Jej príbeh je príkladom toho, ako oddanosť, tvrdá práca a sebavedomie môžu viesť k dosiahnutiu najvyšších cieľov. V nasledujúcom texte sa podelíme s Jankiným príbehom a jej úspechom, ktorý ju doviedol na vrchol európskej lukostreľby.

Jej triedna učiteľka píše: „Počas jedného prázdninového večera som sa ako triedna učiteľka pripomenula mojim budúcim tretiakom. Chcela som vedieť, ako trávia svoj voľný čas a ako sa majú. Okrem pozdravov z dovoleniek ma veľmi prekvapila správa o úspechu našej žiačky, príjemnej, pracovitej a zodpovednej Janky Klasovej. Janke a jej rodičom, ktorí sú jej najväčším zázemím aj v tomto športe srdečne blahoželám a prajem veľa radosti z ďalších úspechov.“

Ak chcete vedieť viac, čítajte si ďalej 😊 Pozdrav od čerstvej majsterky Európy: Ahojte, možno ma niektorí poznáte a možno nie. Volám sa Jana Klasová a tento rok nastupujem do 3. ročníka na našej strednej škole. Vo voľnom čase sa venujem olympijskej lukostreľbe a tento rok som mala možnosť zúčastniť sa Majstrovstiev Európy v Rumunsku, v peknom historickom meste Alba Iulia.

Prvý deň bolo oficiálne zahájenie, na ktorom sa zúčastnilo až 17 krajín. Druhý deň registrácia a cvičná strelnica. 3. až 5. deň sa oficiálne súťažilo. Pravidlá sú tam oveľa prísnejšie ako na súťažiach na Slovensku. Na výstrel mám vždy 90 sekúnd, ktoré nesmiem prekročiť. Pripravené boli tri rôzne trate, ktoré som všetky absolvovala za tri dni. Dokopy sa strieľalo na 84 terčov. Trate boli ozaj náročné a veľmi dobre pripravené.

Na každom terči musím vždy správne odhadnúť vzdialenosť, pričom môžu byť od 5m až do 28m. Stačí sa trochu pomýliť a šíp poletí buď nad alebo pod terč. Všetky tri dni sa mi darilo a moje šípy lietali tam, kam som chcela. Napokon sa mi s bodovým náskokom od ostatných podarilo zvíťaziť a stať sa majsterkou Európy v 3D lukostreľbe v kategórii junior. Prekonala som svoje očakávania a veľmi sa zo svojho úspechu teším.

Týmto by som chcela v každom z vás zanechať malý odkaz: „Vždy, keď chcete niečo dosiahnuť musíte veriť svojim krokom a dosiahnete svoj cieľ.“

August 2023 Ing. Daša Hronská, Janka Klasová III. DE