Juraj Droba: Za štyri roky práce už vidieť konkrétne výsledky (VIDEO)

1146

Opravené cesty, zvýšenie atraktivity stredného školstva, zrekonštruované kultúrne pamiatky či deinštucionalizácia sociálnych služieb. Bratislavský župan Juraj Droba priblížil v rozhovore, ako hodnotí svoje štyri roky na župe, či boli jeho predstavy fungovania úradu iné ako realita a na čo je najviac hrdý. 

„Nazval by som to tak, že sú to štyri roky, v ktorých sme napĺňali program, ktorý sme si predsavzali. Hrdíme sa tým, že sme síce štíhly, ale veľmi šikovný tím ľudí. Takže s relatívne malým počtom zamestnancov sa nám podarilo veľa dobrých vecí,“ zhodnotil štyri roky v úrade predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba

Hlavnou témou ostatných dvoch rokov bola ochrana zdravia obyvateľov kraja. Do boja proti ochoreniu COVID-19 sa župa pustila veľmi aktívne. Na jar 2021 otvorila najväčšie a najmodernejšie očkovacie centrum na Slovensku a podala viac ako 350-tisíc vakcín. Župa tak zásadným spôsobom prispela k tomu, že Bratislavský kraj má spomedzi ostatných krajov najvyššiu mieru zaočkovania.

Doteraz sme zaočkovali viac ako 350-tisíc dávok a celkovo Bratislavský kraj má viac ako 75 percentnú zaočkovanosť. Očkovacie centrum sme vytvorili tak, aby boli ľudia nielen spokojní, ale aby sa aj tešili na opakované dávky. Myslím, že to potvrdí každý, kto v ňom bol. Snažili sme sa to urobiť tak, aby ľudia videli, že verejná správa dokáže slúžiť obyvateľom aj takýmto bezchybným spôsobom.

Za jeden z najväčších úspechov označil Juraj Droba modernizáciu stredného školstva. Kraj zriadil nové odbory, zrekonštruoval učebne a investoval do ich technologického vybavenia. Nechýbajú ani vynovené športoviská. Aj vďaka tomu počet záujemcov o župné stredné školy vzrástol o tretinu. Stredné školstvo v Bratislavskom kraji upadalo, nikto sa mu poriadne nevenoval a nám sa podarilo za štyri roky stredné školstvo oživiť a hlavne zvrátiť tento negatívny trend. Negatívny trend znamenal, že každý rok sa hlásilo menej a menej detí na stredné župné školy a my sme za štyri roky toto číslo otočili. Počet záujemcov sme zvýšili o tretinu. Veľmi ma teší, že gymnáziá si udržiavali svoju kvalitu, ale upadali hlavne stredné odborné školy a dnes sú niektoré z nich vlajkovými loďami nášho školstva.

V rozhovore sa vyjadril aj na tému autobusovej prímestskej dopravy a k dopravcovi Arriva. Bratislavský samosprávny kraj urobil a vyhlásil verejné obstarávanie 19 mesiacov pred ukončením zmluvy so starým poskytovateľom.

Nemyslím si, že v histórii slovenskej verejnej správy existuje iný príklad, kde by niekto začal skoro o dva roky skôr s verejným obstarávaním. Termínovo sme tak boli ďaleko v predstihu. Vypravenosť je momentálne nad 95 percent a verím, že Arriva urobí konkrétne kroky na to, aby si zlepšila svoju povesť u obyvateľov kraja.

Doprava pozostáva okrem verejnej autobusovej dopravy ešte v údržbe ciest a vo výstavbe a v rekonštrukciách ciest. No a tu je bratislavská župa prvá od existencie samosprávnych krajov, ktorá postavila síce krátky, ale úplne nový úsek novej cesty.

Župa postavila spojnicu medzi križovatkou Triblavina a starou seneckou cestou, ktorú nazýva pracovne obchvat Malokarpatska a prvý úsek je obchvat Grobov. Bude obchádzať Svätý Jur, Pezinok, pôjde smerom na Modru až k hraniciam  Trnavského kraja. Veľmi by to odľahčilo dopravu v týchto kľúčových mestách kraja, a najmä Pezinka, kde cez centrum mesta prejde denne 25-tisíc áut. 

Nemenej dôležitá je pre župu aj kultúra. V tomto komplikovanom období sa práve ku kultúre aj viacej utiekame, aby sme ju aj podporili, ale najmä odreagovali sa. Na čo sa môžu obyvatelia kraja tešiť v tejto oblasti?

Župa sa akčne pustila aj do rekonštrukcie objektov, ktoré boli dlhé roky zanedbávané. Takým je objekt budovy Synagógy v Senci, ktorá 60 rokov chátrala. Bol tam sklad farieb, sýpka obilia, bolo tam čokoľvek, len neplnila funkciu, ktorú by si táto budova zaslúžila. Župa už tento rok v lete budovu synagógy sprístupní širokej verejnosti. Bude slúžiť hlavne kultúrno-spoločenským účelom. Moja predstava je taká, že tam budú malé divadelné predstavenia, koncerty, diskusie s občanmi, čítanie a podpisovanie kníh, naozaj taký kultúrny duch, ktorý ta patrí.

Celý rozhovor si môžete pozrieť tu:

Publikáciu Štyri roky na župe si môžete STIAHNUŤ TU.