Každý rok nám nosí sladkosti. Kto bol v skutočnosti sv. Mikuláš?

6705
Ilustračná foto, TASR
Ilustračná foto, TASR

Piaty decembrový deň je tradične časom, na ktorý sa tešia najmä deti, ktoré si večer vyčistia čižmičky, nachystajú ich do okna a nevedia sa dočkať rána. Každý rok sa 6. decembra rozžiaria detské očká radosťou a prekvapením. Sviatok sv. Mikuláša patrí medzi najobľúbenejšie sviatky vôbec. 

Osoba sv. Mikuláša je populárna po celom svete. Najväčšiu úctu k tomuto svätcovi doteraz prechovávajú na Východe, najmä v Rusku. Svätec Mikuláš je skutočnou historickou postavou, aj keď o jeho živote veľmi veľa naisto nevieme. Narodil sa zhruba v druhej polovici 3. storočia nášho letopočtu, zrejme v meste Patara v Malej Ázii. Známy je aj ako Mikuláš z Myry, Mikuláš z Bari či Mikuláš Divotvorca.

„Medzi jeho najznámejší skutok patrí záchrana troch schudobnelých dievčat, ktoré chcel otec poslať do nevestinca. Hovorí sa, že istý boháč mal tri dcéry. Keď schudobnel a jeho rodina už nemala čo do úst vložiť, rozhodol sa, že z dievčat urobí neviestky. Dozvedel sa o tom svätý Mikuláš, zabalil do kusa látky zlato a vhodil ho do mužovho domu. To zopakoval trikrát, až kým peňazí nebolo toľko, že sa všetky tri dievčatá mohli čestne vydať. Pravdepodobne tu sa začína tradícia obdarovávania na sv. Mikuláša. V Mikulášovom živote sa viac krát opakuje číslo tri – z búrky zachránil 3 námorníkov, k životu vzkriesil 3 zabitých mladíkov, pred smrťou zachránil 3 neprávom odsúdených,“ približuje webová stránka vianoce.sk.

Svätého Mikuláša si zvolili za svojho patróna deti, rybári, lodníci, zlatníci, lekárnici, voňavkári. V 9. storočí určila cirkev 6.december za sviatok sv. Mikuláša. Sv. Mikulášovi je zasvätených mnoho gréckokatolíckych a pravoslávnych kostolov. Pôvodne Mikuláš chodil oblečený v biskupskom rúchu, na hlave mal biskupskú čiapku a v ruke berlu. Neskôr sa mikulášske prestrojenie zmenilo na červený kabát/plášť s červenou čiapkou a na tvári biela dlhá brada.

Mikuláša neodmysliteľne sprevádzajú čert a anjel. Krásny biely anjel dobrým deťom rozdáva sladkosti a ovocie. Pre deti, ktoré neposlúchali má čierny čert pripravené vo vreci uhlie. Deti vítajú Mikuláša krátkymi básničkami a pesničkami, tie bojazlivejšie sa schovávajú mame za chrbát.

Meno Mikuláš bolo najobľúbenejšie v 12. storočí, používa sa však dodnes. Z neho vznikli odvodeniny ako Colin, Nicolson, Nixon, Nikolaj, Nicola, Nicolette a iné. Mikuláš bol obľúbenou postavou aj v stredovekej dráme a je mu zasvätených mnoho kostolo,najmä gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi.

Zdroj: vianoce.sk