Mesto bojuje s komármi. Eliminovalo už vyše 5 miliónov lariev a pokračuje

1034

V prvej jarnej záplavovej vlne síce nízke teploty komárom nepriali, no pretrvávajúce výdatné dažde v Bratislave vytvorili lokálne priaznivé podmienky na liahnutie lariev – najmä záplavových druhov, napríklad v zaplavených územiach alúvia Moravy.

Larvy sú vo veľkých počtoch vyliahnuté z vajíčok, no relatívne nízke teploty aktuálne bránia rýchlemu vývoju týchto lariev na dospelé komáre, preto je ideálny čas na rozsiahle zásahy larvicídom BTI, ktorým hlavné mesto eliminuje larvy ešte predtým, ako sa z nich stanú dospelé jedince.

Práve preto v predchádzajúcich dvoch týždňoch na základe dôsledného monitoringu zasahovali vo veľkom:

  • V mestských častiach, kde bol potvrdený výskyt lariev – Devín, Devínska Nová Ves, Rusovce, Jarovce, Rača, Dúbravka, Záhorská Bystrica, Petržalka,
  • Mesto zasiahlo na 190 857,98 m2 vodných plôch,
  • Pokračuje na ďalších 44 500 m2 záplavových liahnisk v mestskej časti Devín.

„Eliminované larvy sme, pochopiteľne, jednu po druhej nepočítali. Sumu eliminovaných lariev sme vypočítali na základe počtu lariev nameraných na jednotlivých lokalitách pomocou odmerných žufaniek a parametrov plôch, na ktorých sa zasahovalo. Niekde mohli byt larvy hustejšie, na iných miestach zas redšie, ide preto o približný odhad,“ približuje mesto na sociálnej sieti.

Viac sa o boji proti komárom dozviete na www.lovcikomarov.sk.

Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR; Foto: BSK

VIAC INFORMÁCIÍ O PROJEKTE: tu