Ministerstvo zdravotníctva a ambulancie sa dohodli na dofinancovaní sektora

876
doktor

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR a ambulancie sa dohodli na dofinancovaní sektora. Do ambulancií má ísť 283 miliónov eur navyše. Zdroje sa rozdelia rovnomerne medzi segment všeobecnej ambulantnej starostlivosti (73 miliónov eur) a špecializovanej ambulantnej starostlivosti (210 miliónov eur). Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) to uviedol po piatkovom rokovaní (27.1.2023) so zástupcami ambulantného sektora. Avizoval, že poplatky pre pacientov nebudú zavedené.

„Ešte nás čakajú rokovania s ministerstvom hospodárstva o tom, akým spôsobom zabezpečiť, aby ambulancie nepocítili zvýšené platby za energie,“ priblížil dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Ambulantní poskytovatelia a zdravotné poisťovne by podľa neho mali do konca mesiaca podpísať zmluvy s platnosťou na jeden rok.

Prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) Jaroslava Orosová zdôraznila, že dohoda je zatiaľ len podmienečná. Chce, aby bolo garantované, že sa ambulancie jednoducho dostanú k schéme pomoci pre energetickú krízu. „Našou podmienkou bolo, že dôjde k regulácii cien ambulantného sektora v posledných dňoch pred vypršaním našich zmlúv,“ dodala. Nájdenie riešenia očakáva počas pondelka (30. 1.).

Šéf Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth uviedol, že dohodou sa zachovala dostupná zdravotná starostlivosť. „Ak bolo deklarované, že potreba pre ambulantných poskytovateľov je 320 miliónov a našlo sa 280 miliónov, tak je to skutočne minimálna suma, ktorá dokáže ambulantných poskytovateľov zabezpečiť, aby bola dostupná zdravotná starostlivosť pre našich občanov,“ skonštatoval. Nenašli sa podľa neho prostriedky na rozvoj.

Prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková a prezident Asociácie polikliník a zdravotníckych zariadení Štefan Zelník ocenili konštruktívnosť rokovaní. „Každý sa snažil nájsť rozumné riešenia, aby sa pre pacientov našli také postupy, kde nájdu lekára a budú ošetrení včas tak, ako potrebujú,“ dodala Palušková.

Župy na problém upozorňujú už mesiace

Na problém nedostatočného financovania ambulantného sektora upozorňovali samosprávne kraje, analytici, pacientske organizácie, i združenia ambulantných lekárov už mesiace. „Vláda musí urýchlene dofinancovať ambulantný sektor. V opačnom prípade sa bude ďalej zhoršovať dostupnosť ambulantnej starostlivosti, budú sa predlžovať čakacie doby a budú vznikať nové kreatívne poplatky,“ vyhlásil lekár Bratislavského kraja Tomáš Szalay.

Poplatky u lekára: Pacienti a ambulancie sú rukojemníkmi krízy v zdravotníctve

Pozrite si rozhovor s Tomášom Szalayom v relácii Zdravotníctvo bez servítky.

Zdroj: TASR, BSK