JE veľmi dôležité všímať si našich blízkych, počúvať ich a byť pre tam pre nich. Je obrovské šťastie, že majú vo svojom okolí niekoho ako si Ty… komu nie je jedno, čo sa deje a nezatvára pred tým oči.
Je v poriadku, že aj Ty sa môžeš cítiť neisto, v obavách a niekedy aj vystrašene z toho, čo sa v tvojom blízkom odohráva a ako mu pomôcť. To najdôležitejšie, čo pre neho môžeš urobiť je, že tam budeš. Nemusíš a ani nemôžeš liečiť jeho ťažkosti, to patrí do rúk odborníkom, ale môžeš v tom celom byť, ak to chceš. Ak si Ťa tvoj blízky vybral za dôvernú osobou, pri ktorej sa cíti bezpečne a chce hovoriť o svojich pocitoch, buď pri ňom a podporuj ho.
Zaujíma Ťa, aké zmeny si môžeš všimnúť na ľuďoch, ktorí majú duševné ťažkosti?
Napríklad tieto:
- viac sa uzatvárajú a izolujú
- nezaujímajú sa o bežné veci a veci, ktoré im predtým robili radosť
- menia sa im nálady, stravovanie a spánok
- niekedy pôsobia viac agresívne
- hovoria o sebapoškodzovaní a majú samovražedné myšlienky
- obviňujú sa a cítia sa zbytoční
- majú pocit, že zlyhali
- majú rany alebo jazvy na tele
- nosia dlhé nohavice a tričká s dlhým rukávom aj v horúcom počasí
- môžu začať piť alkohol alebo experimentujú s inými drogami
- zmeny môžu nastať aj v ich sexuálnom živote
- nenávidia samých seba a hovoria o potrebe potrestať sa
- depresívne symptómy
Ak u niekoho spozoruješ niektorú z vyššie uvedených zmien v správaní, neznamená to, že si 100% ubližuje. Rovnako môže nastať aj situácia, že u svojho blízkeho, ktorý sa sebapoškodzuje sa neobjaví ani jedna zmena, či varovný signál (aj keď to býva menej časté).
TU MÔŽEŠ TY, ALEBO TVOJ BLÍZKY, POŽIADAŤ O POMOC
Ako sa mám s ním/ňou o tom rozprávať?
Tu je pár jednoduchých odporúčaní, ktoré by Ti mohli pomôcť vo chvíli, keď sa Ti chce niekto zdôveriť so svojimi pocitmi a ťažkosťami, s ktorými bojuje.
NÁJDI SI DOSTATOK ČASU – tento rozhovor môže trvať pár minút, ale aj pár hodín.
BEZ RUŠENÍ – nájdite si spoločne pokojné miesto, kde nebudete rušení, vypnite si zvuky na Vašich telefónoch, ktoré by mohli narušiť dôvernú atmosféru.
NEODSUDZUJTE – takéto priznanie môže aj v tebe vyvolať rôzne reakcie od šoku, smútku, zaskočenia, nepochopenia…je to prirodzená reakcia, ale skús sa na to pozerať ako na krok, ktorý vedie k pomoci a riešeniu a negativitu „nechaj za dverami“
ZVEDAVOSŤ – chceš vedieť viac, chceš tomu rozumieť…aj to je prirodzené, ale namiesto toho, aby si sa pýtal/a na rany, spôsoby ubližovania si a iné detaily sa opýtaj na to, čo prežíva, ako sa cíti, a čo potrebuje.
NESĽUBUJTE – môže nastať situácia, kedy Ťa teba bude blízky prosiť, aby si si to nechal/a pre seba. NESĽUBUJ TO, pretože ak by bol v ohrození života, je potrebné mu privolať pomoc.
POMOC – ponúkni tvoju blízkosť, podporu a aj spoločné hľadanie dostupnej odbornej pomoci.
POČÚVAJ – nepreberaj kontrolu a nechci všetko rýchlo vyriešiť, aj keď je normálne, že ak sa niekto, koho máme radi trápi, chceme mu rýchlo pomôcť. Počúvaj, čo hovorí a čo potrebuje, daj najavo, že sa tom môžete rozprávať kedykoľvek.