Na legendárnom Café Propeller onedlho pribudne replika originálneho svetelného nápisu

1772

V rámci projektu Oživenie stanice Propeller pribudne v najbližších dňoch na legendárnu budovu svetelný nápis PROPELLER. Ide o repliku pôvodného nápisu. 

Inštalácia svetelného kazetového systému, ktorý bol zakúpený z individuálnych dotácií dotačnej schémy Bratislavského samosprávneho kraja, je ďalším príspevkom Starého Mesta k zachovaniu pôvodného, kultúrneho odkazu uznávaného architekta Emila Belluša. Ten v roku 1931 projektoval zastávky Propelleru na oboch stranách Dunaja.

„Projekt ako súčasť širších aktivít a oživenie bývalej legendárnej stanice lodnej prepravy je zameraný na vytvorenie zóny, miesta stretnutí pre turistov, návštevníkov aj obyvateľov Bratislavy. V rámci projektu kontinuálne nadviažeme aj na historický a kultúrny odkaz architektov, ktorí formovali tvár centrálnej mestskej časti,“ uviedla starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

„Projekt nepochybne prispeje k oživeniu tejto časti nábrežia, kde absentujú podobné zariadenia,“ verí starostka.

Nesporným prínosom projektu je vytvorenie zóny pre turistov využívajúcich lodnú dopravu, čím sa čiastočne prinavráti historická funkcia budovy Propelleru.

Nový svetelný názov PROPELLER spolu s nosnou konštrukciou bude zodpovedať architektonickému slohu v kontexte výstavby a úprav pôvodných autorov.

„Inštalácia je nevyhnutným krokom k propagácii a zviditeľneniu budovy Propellera. Verím, že bude zároveň pôsobiť ako maják pre stretnutia všetkých milovníkov kvalitného priestoru,“ uzavrela starostka.

Budovu dnešného Café Propeller naprojektoval v roku 1931 uznávaný slovenský architekt Emil Belluš ako zastávku propelleru, ktorý premával zo staromestskej strany Dunaja na petržalskú, kde má svoju skromnejšiu dvojičku. Do dnešnej podoby ju neskôr upravil významný autor Ján M. Bahna.

Budova bol viackrát rekonštruovaná, naposledy v druhej polovici roku 2019. Kaviareň vtedy prešla kompletnou rekonštrukciou, ktorá sa nesie v duchu 30. rokov a nadväzuje na Bellušov odkaz. Autorom projektu obnovy je interiérový dizajnér Peter Kočický. Od 12. augusta funguje Café Propeller ako kaviareň a tiež miesto pre kultúrne podujatia.

Otvorenie Café Propeller je prvým krokom k oživeniu pešej zóny lemujúcej nábrežie Dunaja.

Foto: Barbora Jančárová