Na Slovensku vznikla mobilná aplikácia na podporu duševného zdravia detí

1407

Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) pripravil bezplatnú mobilnú aplikáciu Sanity na podporu duševného zdravia detí. Reaguje tak na aktuálne informácie o zhoršovaní duševného zdravia detí a mladistvých. VÚDPaP o tom informuje na svojom webe.

„Realizácia viacerých výskumov nám umožnila porovnať prežívanie rodičov a ich detí na Slovensku už počas pandémie,“ povedal Robert Tomšik z VÚDPaP. Situáciu v oblasti psychického zdravia podľa neho zhoršil aj vojnový konflikt na Ukrajine, ktorý trvá dodnes.

„U mnohých rodičov sme zaznamenali problémy spojené s ich psychickým zdravím či fungovaním rodiny,“ skonštatovala psychologička Alena Kopányiová z VÚDPaP. Ako doplnila, percentá detí, ktoré počas pandémie dosiahli skóre klinickej závažnosti úzkosti, depresie, či percentá detí, u ktorých zaznamenali rôzne problémy, neboli ani zďaleka malé. „Preto prichádzame s aplikáciou, ktorá bude človeka sprevádzať počas toho, keď prežíva úzkosť. Ponúkne mu stratégie, z ktorých si vyberie tú, ktorá bude pre neho efektívna,“ vysvetlila.

Aplikácia Sanity má dve hlavné priority: (seba)diagnostiku a psychoedukáciu. Je v nej možné otestovať si aktuálny stav úzkosti. Deti a mladí ľudia si v nej môžu viesť myšlienkový denník, pravidelne zaznamenávať, akú majú náladu, ale aj to, čo ich trápi. Odborníci z VÚDPaP vysvetľujú jednotlivé typy úzkosti (sociálna fóbia, panické ataky, fóbie, perfekcionizmus, voľne plynúca úzkosť), v ponuke je aj výber overených návodov, čo robiť v prípade, ak pociťuje mladý človek niektoré z jej príznakov. Aplikácia prináša aj podcasty, kartičky pomoci a praktický návod na nácvik dýchania, ktorý pomáha v krízovej situácii dostať ihneď úzkosť pod kontrolu.

Aplikácia by mala mladým ľuďom poskytnúť spätnú väzbu o ich prežívaní úzkosti. Odborníci z VÚDPaP však zdôrazňujú, že je dôležité, aby deti a mladí ľudia brali svoj stav vážne a aby sa spolu s rodičmi nehanbili vyhľadať odbornú pomoc.

Zdroj: TASR